|
|
Dnes 25. apríla 2013 sa uskutočnilo výberové konanie na miesto generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Po verejnom vypočutí dvoch kandidátov Rada SFÚ v tajnom hlasovaní jednomyseľne zvolila Petra Dubeckého za generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu na nasledujúce funkčné obdobie päť rokov. Funkčné obdobie začína plynúť 2. 6. 2013.
Viac podrobností nájdete v tlačovej správe a v jeho Projekte riadenia a rozvoja SFÚ.
|
|
Výberové konanie na funkciu generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu
Rada Slovenského filmového ústavu vyhlasuje výberové konanie na funkciu generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu.
Oznámenie o začatí výberového konania a výzva na prihlásenie kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu
Rada Slovenského filmového ústavu podľa § 27 ods. 3 zákona č. 343/2007 Z.z. o podmienkach evidencie, verejného šírenia a uchovávania audiovizuálnych diel, multimediálnych diel a zvukových záznamov umeleckých výkonov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (audiovizuálny zákon), ako aj podľa príslušných ustanovení Štatútu Slovenského filmového ústavu vyhlasuje
výberové konanie na funkciu generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu.
Výberové konanie a voľba generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu na funkčné obdobie 5 rokov sa podľa § 27 ods. 3 audiovizuálneho zákona uskutoční na základe verejného vypočutia.
Podľa § 27 ods. 2 audiovizuálneho zákona do funkcie generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu možno zvoliť len osobu s odbornými vedomosťami a skúsenosťami, ktorá spĺňa všeobecné predpoklady na výkon funkcie určené v § 3 zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov. Za osobu s odbornými vedomosťami a skúsenosťami sa pre účely zvolenia do funkcie generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu považuje fyzická osoba, ktorá má najmenej tri roky odbornej praxe v riadiacej funkcii a získala vysokoškolské vzdelanie v odbore audiovízie alebo kinematografie, alebo ak získala vysokoškolské vzdelanie v inom odbore, má odbornú prax najmenej päť rokov v oblasti audiovízie alebo kinematografie.
Rada týmto zverejňuje výzvu na prihlásenie kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu.
Písomnú prihlášku kandidáta so všetkými povinnými prílohami je potrebné doručiť v zalepenej obálke s viditeľne označeným nápisom „VOĽBA GENERÁLNEHO RIADITEĽA – NEOTVÁRAŤ“, a to poštou na adresu Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, 81109 Bratislava alebo osobne na sekretariát Slovenského filmového ústavu v sídle na uvedenej adrese (2. poschodie)
do 5.4.2013
Rozhoduje dátum poštovej podacej pečiatky, v prípade osobného doručenia rozhoduje dátum podacej pečiatky Slovenského filmového ústavu. Osobne je možné prihlášku doručiť najneskôr do 16:00 hod. uvedeného dňa. Na neúplné prihlášky ani na prihlášky odovzdané na poštovú prepravu alebo podané Slovenskému filmovému ústavu osobne po určenej lehote rada nebude prihliadať.
Povinnými prílohami prihlášky sú:
a) overená kópia vysokoškolského diplomu alebo iného rovnocenného dokladu, ktorým kandidát preukazuje dosiahnutie vysokoškolského vzdelania,
b) čestné vyhlásenie kandidáta o splnení podmienky riadiacej praxe a o splnení podmienky odbornej praxe,
c) výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace,
d) čestné vyhlásenie kandidáta o spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu,
e) štruktúrovaný profesijný životopis kandidáta,
f) projekt riadenia a rozvoja Slovenského filmového ústavu v nastávajúcom funkčnom období generálneho riaditeľa; projekt musí byť vypracovaný písomne v rozsahu minimálne 10 a maximálne 30 strán formátu A4 (prílohy sa do tohto rozsahu nezapočítavajú); projekt musí byť odovzdaný aj v elektronickej forme (formát .doc, .rtf alebo .pdf).
Ďalšie podrobnosti o priebehu voľby generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu a o výkone tejto funkcie obsahuje Štatút Slovenského filmového ústavu zverejnený na internetovej adrese www.sfu.sk. Informácie o činnosti a výsledkoch hospodárenia Slovenského filmového ústavu v uplynulých obdobiach sú obsiahnuté vo výročných správach organizácie a v ďalších dokumentoch zverejnených na uvedenej internetovej adrese.
V Bratislave 4. marca 2013
za Radu Slovenského filmového ústavu: Mgr. Miroslav Ulman, v.r.
poverený člen rady
|
|
Francúzsky spisovateľ, filmový režisér a scenárista Alain Robbe-Grillet bol a dodnes zostáva výnimočnou postavou európskeho a svetového moderného umenia. Dvojica diel, ktoré na prelome 60. a 70. rokov na Slovensku krátko po sebe vytvoril, preto patrí jednoznačne k tomu najhodnotnejšiemu v celej histórii slovenskej kinematografie.í.
Muž, ktorý luže (1968)
Réžia: Alain Robber-Grillet
Hrajú: Jean-Louis Trintignant, Ivan Mistrík, Sylvie Bréal, Sylvia Turbová
Rozprávanie založené na neustálej konfrontácii pravdy a klamu, skutočnosti a predstierania, slova a obrazu. Jeho hrdinom je neznámy cudzinec, ktorý zavíta do istého malého slovenského mesta. Svojimi podmanivými, aj keď často len ťažko uveriteľnými historkami o hrdinovi miestneho odboja obyvateľov mesta stále viac mystifikuje a postupne si tak získava priazeň i lásku hneď niekoľkých žien. Jean-Louis Trintignant získal Cenu za najlepší mužský herecký výkon na MFF Berlín 1968.
Eden a potom... (1970)
Réžia: Alain Robber-Grillet
Hrajú: Catherine Jourdan, Pierre Zimmer, Juraj Kukura, Ľudovít Kroner, Jarmila Koleničová, Bohuslav Drozd, Ivan Krajíček
V kaviarni zvanej Eden sa schádza skupinka znudených, apatických študentov. Jedného večera však do baru zavíta neznámy cudzinec a zláka ich k neobvyklej hre. Odvedie ich do ďalekej exotickej krajiny, no ešte predtým im podá akúsi psychotropnú látku, v dôsledku čoho sa u nich začnú stierať hranice medzi predstavami a skutočnosťou. Sexuálne násilie a krvavé výjavy, ktorých sa stanú svedkami i účastníkmi, teda môžu byť súčasťou reality, no rovnako i výplodom omámenej a fantazírujúcej mysle.
BONUSY: informácie o filmoch, ohlasy z tlače, profily tvorcov, fotogaléria
TITULKY: slovenské, anglické
AUDIO: slovensky 2.0 [mono]
MENU:slovenské, anglické, francúzske
93 +94 min., formát obrazu: 4:3, digitálne remastrovaný obraz a zvuk
VYDAL: Slovenský filmový ústav, 2012
|
|
Réžia: Jerzy Skolimowski, Peter Solan, Zbyněk Brynych
Hrajú: Jean Pierre Léaud, Joanna Szczerbicová, Jiří Vršťala, Viera Strnisková, Jiří Holý, Jozef Kroner, Ljuba Hermanová
FILM – EXPERIMENT. Jeden dialóg, traja režiséri, tri rôzne situácie. Dramatický rozhovor muža a ženy, založený na identickom dialógu v troch variáciách, nakrútili Poliak Jerzy Skolimowski, Slovák Peter Solan a Čech Zbyněk Brynych. Generačné príbehy 20-ročných, 40-ročných a 60-ročných protagonistov sú originálnym pohľadom na komplikované partnerské vzťahy.
BONUSY: text o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov, fotogaléria
TITULKY: slovenské, anglické
AUDIO: slovensky 2.0 [mono]
MENU:slovenské, anglické, poľské
78 min. formát obrazu 1:1,33, digitálne remastrovaný obraz a zvuk
VYDAL: Slovenský filmový ústav, 2011
|
|
3 DVD: Medená veža - Orlie pierko - Noční jazdci
Súbor divácky úspešných a dodnes vyhľadávaných filmov režiséra Martina Hollého pozostáva z dobrodružnej romance Medená veža z prostredia Vysokých Tatier a jej nemenej úspešného pokračovania Orlie pierko, ktoré dopĺňa skvelá dráma zo slovensko-poľského pohraničia s názvom Noční jazdci.
Medená veža (1970)
Prvá časť diptychu zo Stratenej doliny je skvelou dobrodružnou romancou odohrávajúcou sa v impozantných kulisách Vysokých Tatier. Osudová dráma, miestami odľahčená siláckymi rečami drsných chlapov ani dnes nestráca na svojej diváckej atraktívnosti.
Orlie pierko (1972)
Voľné pokračovanie Medenej veže v mnohom nadväzuje na úspech svojho predchodcu. Nerozluční priatelia, bývalí pašeráci Starec a Valér sa vracajú z väzenia do Stratenej doliny, aby začali nový bezúhonný život. No nebude to jednoduché. Ani miestny strážca zákona im veľmi nedôveruje.
Noční jazdci (1981)
Oproti sebe stoja dvaja zásadoví, nekompromisní muži. Jeden má za sebou obyvateľov chudobnej dediny, druhý zákon. Konflikt čaká na vyvrcholenie v záverečnej prestrelke. Výstrely z pušiek nakoniec padnú, no nestane sa tak na divokom západe ale na slovensko-poľskom pohraničí.
BONUSY: texty o filmoch, ohlasy z tlače, profily tvorcov, fotogaléria
TITULKY: slovenské, anglické
AUDIO: slovensky 2.0 [mono]
MENU:slovenské, anglické
82 +86 + 88 min. formát obrazu 1:2,35 (1, 2), klasický (3)
VYDAL: Slovenský filmový ústav, 2011
|
|
3DVD: Slnko v sieti - Organ - Tri dcéry
Slnko v sieti (1962)
Lyrický príbeh emocionálneho dozrievania a vzťahu dvoch mladých ľudí, ktorí sa snažia zakryť svoju neistotu, neskúsenosť a strach zo života hraným cynizmom a odmietavou pózou voči súdobej spoločnosti. Film je označovaný za začiatok československej novej vlny.
Organ (1964)
Dramatický príbeh z obdobia vojnovej Slovenskej republiky. Vo františkánskom kláštore sa pred fašistami ukryje mladý poľský vojnový zbeh, nadaný organista. Práve kvôli talentu sa dostáva do konfliktu s miestnym regenschorim, človekom obmedzeným nielen duchovne, ale aj ľudsky.
Tri dcéry (1967)
Klasický motív ľudovej balady o starnúcom otcovi a jeho troch dcérach preniesli tvorcovia filmu do nebaladického Československa z obdobia začiatku 50. rokov. Bývalý statkár hľadá po vyvlastnení svojho majetku útočisko u svojich troch dcér, ktoré kedysi on sám poslal do kláštora.
BONUSY: texty o filmoch, ohlasy z tlače, profily tvorcov, fotogaléria
TITULKY: slovenské, anglické
AUDIO: slovensky 2.0 [mono]
MENU:slovenské, anglické
90 +90 + 87 min. formát obrazu klasický (1,3), 1:2,35 (2)
VYDAL: Slovenský filmový ústav, 2012
|
|
3DVD: Kristove roky - Vtáčkovia, siroty a blázni - Sedím na konári a je mi dobre
Kristove roky (1967)
Maliar Juraj, v Prahe žijúci Slovák, si po svojej tridsiatke stále viac a viac uvedomuje bezcieľnosť života, ktorý dovtedy viedol. Musí sa rozhodnúť medzi dvomi ženami, medzi dedinou a mestom, medzi tvorbou a remeslom. Túži po umení, no zároveň chápe, že sa niečím musí živiť.
Vtáčkovia, siroty a blázni (1969)
Mozaikovité podobenstvo sa síce odohráva v bližšie neurčenom čase a priestore, avšak šialený svet bez ideálov, plný násilia, cynizmu a beznádeje, ktorý pred nami zobrazuje, v mnohých ohľadoch veľmi silne pripomína spoločenskú atmosféru v Československu po auguste 1968.
Sedím na konári a je mi dobre (1989)
Príbeh odlišných, no nerozlučných priateľov – komedianta Pepeho a vojaka Prengela – sa odohráva krátko po 2. svetovej vojne. Keď ich osudy spojí náhodne nájdené zlato a pridá sa k nim židovské dievča Ester, začnú sa pokúšať o naplnenie svojej predstavy o šťastí spolu v trojici.
BONUSY: texty o filmoch, ohlasy z tlače, profily tvorcov, fotogaléria
TITULKY: slovenské, anglické
AUDIO: slovensky 2.0 [mono]
MENU:slovenské, anglické 93 +78 + 121 min. formát obrazu 1:1,66 (1,2), 1:1,33 (3)
VYDAL: Slovenský filmový ústav, 2012
|
|
Réžia: Juraj Jakubisko
Hrajú: Jozef Kroner, Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Jana Janovská, Ivana Valešová, Pavol Mikulík, Eva Jakoubková, Igor Čillík, Milan Kiš, Štefan Šafárik, Jiří Císler, Samuel Adamčík, Barbora Štěpánová a ďalší.
Dvojdielny celovečerný film Tisícročná včela Juraja Jakubiska patrí k divácky najžiadanejším slovenským titulom. Táto sága murárskeho rodu Pichandovcov zachytáva časový úsek tridsiatich rokov. Cez život členov jednej rodiny zobrazuje osud celého slovenského národa v období, ktoré cez spoločensko-politickú krízu vyústilo do prvej svetovej vojny. Film Tisícročná včela patrí nielen k divácky obľúbeným, je zároveň jedným z kľúčových filmov 80. rokov minulého storočia a patrí k vrcholom Jakubiskovej tvorby v čase, kedy sa k celovečernej hranej tvorbe vrátil po vynútenom pôsobení v Krátkom filme na konci 70. rokov. Jakubiskova adaptácia rovnomennej literárnej predlohy Petra Jaroša je pútavým rozprávaním o osudoch jednej liptovskej rodiny, ale aj výstižným obrazom života slovenského národa v období postupného rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie, až po jej úplný zánik v závere prvej svetovej vojny. V centre široko rozvetveného príbehu, v ktorom sa odvíjajú a vzájomne prelínajú osudy mnohých postáv, stojí včelár, vášnivý geograf, ľudový filozof, no najmä murársky majster Martin Pichanda. Martinov syn Samo, ktorý po otcovi zdedil remeslo, sa pokúša kráčať v jeho stopách a navzdory ťažkému údelu sa snaží nestrácať humor, ale ani hrdosť prostého človeka.
BONUSY: profily tvorcov – Juraj jakubisko, Peter Jaroš, Jozef Kroner, Štefan Kvietik, fotogaléria
TITULKY: slovenské, anglické
AUDIO: slovensky 2.0 [mono] + audiokometár pre nevidiacich a slabozrakých
MENU:slovenské, anglické
162 min. formát obrazu 1:1,33
VYDAL: Slovenský filmový ústav, 2011
|
|
Dňa 24. 10 .2012 sa uskutočnila tlačová konferencia Slovenského filmového ústavu na tému Národný projekt č. 5 – Digitálna audiovizia. Slovenský filmový ústav (SFÚ) realizuje tento projekt od roku 2011, jeho cieľom je systematická digitalizácia a sprístupňovanie digitálneho obsahu pamäťovými a fondovými inštitúciami,. Ide o najväčší digitalizačný projekt audiovizuálneho dedičstva na Slovensku, vďaka ktorému bude vytvorený komplexný funkčný a systémový celok digitalizačného pracoviska s priamymi väzbami na celý proces uchovávania a sprístupňovania audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky.
Viac informácií nájdete v tlačovej správe a prezentácie vystupujúcich sú zverejnené tu |
|
V letných mesiacoch júl a august budú pracoviská Oddelenia dokumentácie a knižničných služieb a Mediatéky sprístupnené pre verejnosť nasledovne:
utorok: 9.00 – 12. 00 hod.
štvrtok: 9.00 – 12. 00 hod.
Srdečne Vás uvítame opäť od 3. septembra. |
|
Milí priatelia a milovníci slovenského filmu!
Národný filmový archív (NFA) SFÚ sústreďuje, uchováva, ochraňuje, odborne spracováva a verejnosti sprístupňuje filmové a iné audiovizuálne diela, písomné, obrazové a grafické archívne a sprievodné dokumentačné materiály.
Archívne zbierky a fondy sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky.
Slovenský filmový ústav vyvíja intenzívnu akvizičnú činnosť, pretože si uvedomuje význam a historickú hodnotu archívnych filmových materiálov.
Pri tejto príležitosti sa obracia na všetkých, ktorí by radi doplnili jeho zbierky a fondy o zaujímavé archívne filmové i písomné a grafické materiály s bohatou výpovednou hodnotou.
SFÚ má záujem najmä o dokumenty, súvisiace s dejinami slovenskej kinematografie, s produkciou filmov, rukopisy, korešpondencie filmových tvorcov, fotografie, fotonegatívy, fotoalbumy, plagáty, propagačné a dokumentačné materiály, ako i súkromné zbierky výstrižkov.
Súčasne sa usilujeme o dopĺňanie fondov kníh a periodík v špecializovanej filmologickej knižnici SFÚ, preto by sme i touto cestou radi oslovili ctenú verejnosť, aby nám pomohla doplniť najmä chýbajúce čísla i celé ročníky filmového časopisu Filmový přehled od r.1950 do r. 1979, prípadne jeho predchodcu, periodika Filmová kartotéka z rokov 1939 -1949. Taktiež by sme sa potešili i iným starším odborným filmovým periodikám, ktoré sa v našej knižnici nenachádzajú, resp. iba v neúplnom stave (napr. Československá kinematografie ve světle zahraničního tisku a pod.).
V prípade Vášho záujmu ako i potreby získať podrobnejšie informácie, kontaktujte sa na adresu:
PhDr. Jana Stradiotová
vedúca Oddelenia dokumentácie a knižničných služieb SFÚ
tel.: 02/57 10 15 23, mobil: 0905 283 147
e-mail: jana.stradiotova@sfu.sk |
|
Od pondelka 19. marca 2012 sa končí obmedzený čas výpožičných hodín v knižnici SFÚ.
Knižnica SFÚ bude poskytovať svoje služby opäť v časoch:
Pondelok: |
9:00 – 12:00 hod. |
|
Utorok: |
9:00 – 12:00 hod. |
|
Streda: |
9:00 – 12:00 hod. |
14:00 – 16:00 hod. |
Štvrtok: |
|
14:00 – 16:00 hod. |
Piatok: |
voľný deň |
|
|
Knižnica SFÚ bude poskytovať svoje služby až do odvolania v obmedzenom čase:
Utorok: 9:00 – 12:00
Štvrtok: 9:00 – 12:00
|
|
Réžia: Frigyes Bán ● Spoluréžia: Vladislav Pavlovič ● Námet: Kálmán Mikszáth [román Szent Péter esernyője / Dáždnik svätého Petra] ● Scenár: Imre Apáthi, Frigyes Bán ● Kamera: György Illés ● Hudba: Šimon Jurovský ● Strih: Zoltán Kerényi, Alfréd Benčič ● Zvuk: Rudolf Pavlíček, Gyula Rónay ● Architekt: Anton Krajčovič ● Vedúci výroby: Vladimír Zimmer, Ottó Föld ● Hrajú: Karol Machata [Juraj Vibra], Sándor Pécsi [farár Ján Bélyi, nahovoril Elo Romančík], Mari Törőcsik [Veronika Bélyi, nahovorila Zdena Gruberová], Samuel Adamčík [starinár Münz], Jela Lukešová [Anna Vibrová], Nora Marákyová [Veronika Bélyi ako dieťa], Ľubomír Roman [15-ročný Juraj Vibra], János Rajz [Pavel Gregorič, nahovoril Jozef Kroner], Árpád Téri [Gašpar Gregorič, nahovoril Martin Gregor], Miklós Sármássy [Baltazár Gregorič], Erzsi Orsolya [Lina Gregoričová], Piri Peéry [Jozefína Gregoričová], Margitai Ági [Minka Gregoričová], Irén Psota [Madame Crisbay], István Egri [verejný notár Stolárik, nahovoril Viliam Záborský], Ján Bzdúch [Gongoľ], Gábor Mádi-Szabó [Mravučan, nahovoril Alojz Kramár], Márta Fónay [Mravučanová, nahovorila Mária Hájková], Oľga Adamčíková [Adamcová], Ondrej Jariabek [kostolník Slávik], Ján Klimo [Juraj Majzík], Karol L. Zachar [strýko Pattanťúš a Svätý Peter v Jurajovom sne], Adam Matejka [Kvapka], Jozef Hanúsek [licitátor na dražbe], Martin Ťapák [Maťo Smidka], Dušan Blaškovič [Šranko] a ďalší.
Distribučná premiéra: 31.12.1958
Exteriéry: Banská Štiavnica – okolie, Žibritov, Bratislava
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 51/1958
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, far., PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Minutáž: 86 min.
DVD OBSAHUJE I KOMENTÁR PRE NEVIDIACICH
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Frigyes Bán, Šimon Jurovský, Karol Machata, Mari Törőcsik), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Veselohra z druhej polovice 19. storočia o histórii červeného dáždnika, ktorým podľa legendy ochránil svätý Peter osirelú sestru glogovského farára pred prudkým lejakom. Filmová adaptácia románu maďarského spisovateľa Kálmána Mikszátha Szent Péter esernyője / Dáždnik svätého Petra, prvý medzinárodný koprodukčný projekt v slovenskej kinematografii.
Toto DVD vychádza v piatok 2. Decembra 2011 ako posledný, desiaty titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: János Oláh)
Plagát:
|
|
Réžia: Peter Solan, František Žáček ● Námet: Peter Karvaš [poviedky Smutný káder, Typický prípad, Veľkorysá kampaň z knihy Čert nespí] ● Scenár: Maximilián Nitra, Jozef Alexander Tallo, František Žáček ● Literárna spolupráca: Peter Karvaš ● Kamera: Vladimír Ješina ● Hudba: Milan Novák ● Strih: Bedřich Voděrka ● Zvuk: Rudolf Pavlíček ● Architekt: Ivan Vaníček ● Vedúci výroby: Gejza Maráky ● Hrajú: V rámci komisie - Bohuš Králik [predseda komisie], Jozef Kroner [porotca], Jozef Sodoma [porotca], Branislav Koreň [porotca], Oľga Vronská [porotkyňa], Ivan Krivosudský [autor filmu Cyril Kvasnička], Smutný káder - Bohuš Králik [prednosta], Jozef Kroner [kádrovník], Jozef Sodoma [predseda ČSM Ivanič], Branislav Koreň [účtovník Homola], Oľga Vronská [účtovníčka Pipulková], Ivan Krivosudský [účtovník Cyril Kvasnička], Adam Matejka [ujo Kolenička], Eva Bartovičová [Milka, Kvasničkova milá], Typický prípad – Bohuš Králik [šéfredaktor], Jozef Kroner [úradník Merinda], Jozef Sodoma [redaktor Štrich], Branislav Koreň [úradník Bučko], Oľga Vronská [mzdová účtovníčka - stará panna], Ivan Krivosudský [mzdový účtovník Cyril Kvasnička], Eva Krížiková [Olinka, Štrichova sekretárka], Eugen Senaj [účtovník Králik], Ondrej Jariabek [mzdový účtovník Bázlik], Ivan Mistrík [úradník], Vladimír Zimmer [mzdový účtovník Kríž], Štefan Figura [kádrovník], Zdena Gruberová [úradníčka], Juraj Paška [úradník], Emil Horváth st. [mzdový účtovník], Viliam Polónyi [mzdový účtovník], Josef Křepela [úradník], Karol Skovay [úradník Štróbl], Veľkorysá kampaň - Bohuš Králik [riaditeľ Jozef Puc], Jozef Kroner [inžinier Martvoň], Jozef Sodoma [Zurvalčík], Branislav Koreň [Srieň], Oľga Vronská [Antošíková, sekretárka Gusta Kurinu], Ivan Krivosudský [pomocný skladník Cyril Kvasnička], Eva Bartovičová [Milka, Kvasničkova manželka], František Kabrheľ [Gusto Kurina, zástupca riaditeľa Jozefa Puca], Július Bulla [povereník], Alojz Kramár [robotník Klušťák], Július Vašek [kultúrno-zábavný referent Kolár], Jozef Krčmárik [šofér riaditeľa Puca], Ema Kováčová [sekretárka riaditeľa Jozefa Puca] a ďalší. Distribučná premiéra: 13. 2. 1957 Exteriéry: Bratislava
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 52/1956
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, čb, PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Minutáž: 95 min.
DVD OBSAHUJE I KOMENTÁR PRE NEVIDIACICH
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Peter Solan, František Žáček, Peter Karvaš, Vladimír Ješina, Jozef Kroner, Ivan Krivosudský), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Prvá slovenská filmová satira nakrútená podľa literárnej predlohy Petra Karvaša. Poviedkový film vtipne obhajuje právo jednotlivca na osobný smútok aj v návale optimistickej propagandy, kritizuje účelové skresľovanie skutočnosti v novinách a parodizuje alkoholizmus na pracovisku. Jednotlivé poviedky rámcuje priebeh zasadnutia fiktívnej schvaľovacej komisie, ktorá hodnotí predložený film.
Toto DVD vychádza v piatok 25. novembra 2011 ako deviaty titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Milan Kordoš)
Plagát:
|
|
Réžia: Ján Kadár ● Námet: František Petro, Ivan Bukovčan, Maximilián Nitra ● Scenár: Ivan Bukovčan, Vratislav Blažek, Ján Kadár, Maximilián Nitra ● Kamera: Josef Míček ● Hudba: Tibor Andrašovan ● Strih: Marie Kopecká ● Zvuk: Rudolf Pavlíček ● Architekt: Jan Pacák ● Vedúci výroby: Ladislav Terš ● Hrajú: Božena Obrová [Katka Jakubová], Július Pántik [Šimon, majster v pančuchárni], Hana Sarvašová [Viera], František Dibarbora [Dodo Kupčík], Ružena Struhárová [Uľa], Mária Hanusková [Beta Hajdúchová], Jolana Hollá - Mažáriová [Milka], Oľga Vronská [Jolana], Elena Kleisová [Zuza Petríková], Waldemara Treskoňová [Eva Lachkovičová], E. Kľúčiková [Dora Kľúčiková], Martin Gregor [riaditeľ fabriky], Štefan Figura [vrátnik vo fabrike], Oľga Borodáčová [Katkina matka], Ľudovít Jakubóczy [Katkin otec], Viliam Záborský [Jožko], Jozef Kroner [Jozef, majster z pletárne], Emil Horváth st. [sprievodca vo vlaku], Ondrej Jariabek [robotník vo fabrike], Samuel Adamčík [skladník], Ľudovít Ozábal [referent na osobnom oddelení], Jozef Sodoma [šofér nákladného auta], Arnošt Garlaty [Čižmárik], Martin Ťapák [traktorista], Jozef Šándor [Filčík], Mária Hájková [ženička vo vlaku], Frída Bachletová [ženička vo vlaku], Ján Jamnický [hvezdár], Vlado Kubenko [röntgenológ, nahovoril Martin Ťapák], Jozef Cút [úradník Ferko], Maximilán Nitra [pokladník vo fabrike], Rudolf Pavlíček [kuchár], Naďa Hejná [žena], Marián Kleis st. [fotograf], Jozef Kello [ujček] a ďalší ● Distribučná premiéra: jar 1950
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 40/1949
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, čb, PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Minutáž: 89 min.
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Ján Kadár, Maximilián Nitra, Ivan Bukovčan, Tibor Andrašovan, Božena Obrová, Július Pántik), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Veselohra o mladom dedinskom dievčati, ktoré sa proti vôli svojich rodičov rozhodne odísť z vidieka do mesta a nájsť si prácu v novopostavenej továrni na výrobu pančúch. Pomaly si zvyká na nové prostredie aj na cudzích ľudí a z naivnej vidiečanky sa postupne stáva mladá žena s novými ideálmi.
Toto DVD vychádza v piatok 18. novembra 2011 ako ôsmy titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Margita Skoumalová)
Plagát:
|
|
Réžia: Paľo Bielik ● Námet: Paľo Bielik ● Scenár: Paľo Bielik, Waldemar Sent, Leopold Lahola ● Kamera: Karol Krška ● Hudba: Ján Cikker ● Strih: Jan Kohout, Bedřich Voděrka ● Zvuk: Rudolf Pavlíček ● Architekt: Karel Škvor ● Kostýmy: Václav Suldovský, Helena Schmidová ● Vedúci výroby: Vladimír Zimmer ● Hrajú: Alžbeta Poničanová [matka Svrčinová], Jozef Budský [Ondrej Svrčina], Mikuláš Huba [Matúš Svrčina], Juraj Šebok [Jano Svrčina], Ladislav Chudík [Štefan Svrčina], Arnold Flögl [drevorubač Huco], Magda Husáková [Anča Hucová], Ivan Hliva [Samko Huco], Eugen Medek [učiteľ Lieskovský], Marta Černická [Eva Lieskovská], Karol L. Zachar [drotár Jožko], Martin Gregor [doktor Steiner], Zdeněk Říha [doktor Bukovský], Anton Michalička [nemecký vojak Jablonski], Gejza Sedlák [ruský partizán Nikita], Ján Jamnický [veliteľ partizánov Marián], Štefan Sliuka [partizán Kazo], Martin Ťapák [partizán Saša], Paľo Bielik pod pseudonymom Ján Bukva [partizán Dičo], Viliam Záborský [francúzsky partizán Francois], František Dibarbora [nemecký veliteľ Hermann Thiele], Míla Beran [nemecký vojak Stümmel], Anton Vaněk [ranený starý Nemec], Ľudovít Jakubóczy [starosta obce], Imrich Strelka [Tóno, starostov syn], Vladimír Durdík st. [hlavný žandár], Branislav Koreň [žandár] a i. ●Slávnostná premiéra: 25.12.1948 ● Exteriéry: Donovaly, Staré Hory, Banská Bystrica a okolie
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 47/1948
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, čb, PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Minutáž: 123 min.
DVD OBSAHUJE I KOMENTÁR PRE NEVIDIACICH
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Paľo Bielik, Karol Krška, Jozef Budský, Mikuláš Huba, František Dibarbora), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Silný dramatický príbeh z prostredia malej slovenskej dediny počas Slovenského národného povstania zobrazuje tragický osud vdovy Svrčinovej a jej štyroch synov, ktorí bojujú proti nemeckým okupantom. Film je divácky najúspešnejším filmom v doterajšej histórii slovenskej kinematografie.
Toto DVD vychádza v piatok 11. novembra 2011 ako siedmy titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Leo Bródy, Zuzana Mináčová)
Plagát:
|
|
Réžia: Martin Frič ● Námet: Paľo Bielik [podľa drámy Ivana Stodolu Bačova žena] ● Scenár: Paľo Bielik, Martin Frič, Karel Steklý ● Kamera: Václav Hanuš, Karol Krška ● Hudba: Šimon Jurovský ● Strih: Jan Kohout ● Zvuk: Josef Rambousek, Rudolf Pavlíček ● Architekt: Štěpán Kopecký ● Vedúci výroby: Jan Sinnreich ● Hrajú: Paľo Bielik [Ondrej Muranica], Jiřina Štěpničková [Eva, Ondrejova žena], Július Pántik [valach Mišo], Arnold Flögl [Mrnčo], Leopolda Dostálová [Ondrejova matka], Andrej Bagar [gazda], Jaromír Garvolt [Ondrejko Muranica ako dieťa], Štefan Sliuka [Ondrejko Muranica ako mladý muž], Mikuláš Huba [inžinier Gregor], Andrej Chmelko [učiteľ], Ján Jamnický [správca píly], Karel Peyr [riaditeľ baní], Jan W. Speerger [lekár], Zdeněk Říha, Ladislav Chudík, František Zvarík, Alexander Bada [páni na zábave], Jozef Kello [starec], Ondrej Jariabek [kočiš], Miriam Paulíny-Tóthová [ošetrovateľka], Jozef Budský [robotník v bani], František Dibarbora [robotník v bani], Ladislav Kulhánek [poľovník], Ivan Jandl [chlapec] a ďalší ● Slávnostná premiéra: 24. 4. 1947 ● Exteriéry: Liptovské Sliače, Nízke Tatry
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 18/1947
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, čb, PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Minutáž: 85 min.
DVD OBSAHUJE I KOMENTÁR PRE NEVIDIACICH
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Martin Frič, Karol Krška, Paľo Bielik, Július Pántik, Jiřina Štěpničková), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Filmová adaptácia drámy Ivana Stodolu Bačova žena zachytáva život slovenských vysťahovalcov v časoch politickej i sociálnej neslobody pred prvou svetovou vojnou. Mladý bača Ondrej Muranica utečie pred útlakom maďarských gazdov do Ameriky. Sny a nádeje na lepší a spravodlivejší život mu však zmarí banské nešťastie. Ondrej stratí pamäť a doma je vyhlásený za mŕtveho. Po rokoch sa vracia do vlasti a zistí, že jeho žena sa vydala za jeho najlepšieho kamaráta.
Toto DVD vychádza v piatok 4. novembra 2011 ako šiesty titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Leo Bródy)
Plagát:
|
|
Réžia: Jozef Medveď, Karol Krška ● Námet: Janko Jesenský (poviedka Štvorylka) ● Scenár: Maximilián Nitra, Jiří Krejčík ● Kamera: Karol Krška ● Hudba: Tibor Andrašovan ● Strih: Jiřina Lukešová ● Zvuk: Rudolf Pavlíček ● Architekt: Ľudovít Lauko ● Kostýmy: Fernand Vácha ● Vedúci výroby: Vladimír Zimmer ● Hrajú: Viliam Záborský [Zoltán Lálik], František Dibarbora [podsudca Branecký], Vladimír Zimmer [doktor Rážnik], Lea Juríčková [Málika Láliková], Eva Krížiková [Darinka], Erika Markovičová [Olinka Láliková], Jozef Kroner [krajčír Sásik], Hana Grissová [Adela Sásiková], František Krištof Veselý [oberst Arpád von Rumplay], Otto Lackovič [vojak Miško], Oľga Zöllnerová [slúžka Marka], Branislav Koreň [oberlajtnant Korényi], Juraj Paška [lajtnant Király], Karol Skovay [prokurista, Darinkin otec], Božena Slabejová [sudcova žena], Mária Hájková [notárova žena], Oľga Vronská [lekárnikova žena], Emil Horváth st. [advokát, člen plesového výboru], Jozef Cút [člen plesového výboru], Ivan Krivosudský [člen plesového výboru], Viliam Polónyi [pán na plese], Eugen Senaj [mešťan], Ernest Kostelník [oficier], Daniel Živojnovič [oficier], Alexander Bada [oficier], Ivan Letko [oficier], Trúda Tašká [slúžka] a ďalší ● Distribučná premiéra: december 1955
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 9/1955.
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, čb., PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Minutáž: 84 min.
DVD OBSAHUJE I KOMENTÁR PRE NEVIDIACICH
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Jozef Medveď, Karol Krška, Tibor Andrašovan, Eva Krížiková, Jozef Kroner, František Dibarbora), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Satirický pohľad na malomeštiacku spoločnosť pred prvou svetovou vojnou. Dámy miestnej smotánky sú potrestané za svoje chvíľkové pobláznenie do dôstojníkov vojenského oddielu, ktorý príde do malého slovenského mesta v roku 1910 práve v čase konania mestského plesu. Páni sa zabávajú, ale iba občas...
Toto DVD vychádza v piatok 28. októbra 2011 ako piaty titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Zuzana Mináčová)
Plagát:
|
|
Réžia: Paľo Bielik ● Námet: Paľo Bielik ● Scenár: Paľo Bielik ● Kamera: František Lukeš ● Hudba: Milan Novák ● Strih: Jan Chaloupek ● Zvuk: Jaroslav Plavec ● Architekt: Ivan Vaníček, Rudolf Kováč ● Kostýmy: Irena Schanerová ● Vedúci výroby: Vladimír Zimmer ● Hrajú: Juraj Sarvaš [vojak Viktor Kolibec], Dušan Blaškovič [vojak Tóno Mikleš], Ivan Mistrík [vojak Števko Badánik], Július Vašek [kaprál Matej Frujak], Ctibor Filčík [kapitán Ervín Deutsch], Andrej Chmelko [major Balki von Dreznik], Jozef Čierny [práporčík Nitsch], Jozef Cút [frajter Fero Pagáč], Anton Michalička [vojak Jozef Hojdák], Imrich Strelka [vojak Bachleda], Vladimír Kostovič [vojak], Juraj Šebok [vojak], Milan Hrabinský [vojak Ďurica], František Hrabovský [vojak Calaga], Viliam Polónyi [vojak], Štefan Figura [vojak], Jozef Hanúsek [vojak], František Habara [vojak], Ján Kákoni [vojak], Ernest Pauš [vojak Ondrej Gulej], Ľudovít Reiter [vojak Gulej, otec Ondreja Guleja], Juraj Paška [poručík Gyöngy], Viliam Záborský [Jančiarik], Samuel Adamčík [oberst Blücher], Elena Pappová [Viktorova žena Julka], Lucia Poppová [Marica], Adam Matejka [Julkin otec], Ján Kramár [kaprál Pavel Kubica], Marian Gallo [dôstojník], Eugen Senaj [účtovník v reštaurácii], Magda Lokvencová [Maricina matka], Ján Pomšár [Branko, Maricin brat], Eva Kristínová [Danica], Gejza Slameň [richtár], Jindřich Láznička [sedliak], Arnošt Šebesta [farár], Daniel Živojnovič [dôstojník], Ernest Kostelník [dôstojník], Mária Hájková [ošetrovateľka v ruskom lazarete] a ďalší.
Farba: čiernobiely, Minutáž: 102 min., Distribučná premiéra: 9.1.1958, Exteriéry: Stupava, Svätý Jur, Častá, Pezinok, Bratislava
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 17/1957
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, far., PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Bonusy: o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov (Paľo Bielik, František Lukeš, Juraj Sarvaš, Ivan Mistrík, Ctibor Filčík, Dušan Blaškovič), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Dramatický príbeh o vzbure slovenských vojakov proti dôstojníkom rakúsko-uhorskej armády 71. trenčianskeho pešieho pluku v srbskom meste Kragujevac počas prvej svetovej vojny. Film je otvorenou obžalobou nezmyselnosti vojen a vyjadrením spontánneho odporu voči vojnovému násiliu.
Toto DVD vychádza v piatok 21. októbra 2011 ako štvrtý titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Milan Kordoš)
Plagát:
|
|
Réžia: Josef Mach ●Námet, scenár: Ivan Bukovčan, Josef Mach ●Kamera: Karol Krška ●Hudba: Tibor Andrašovan ●Strih: Jan Chaloupek ● Zvuk: Rudolf Pavlíček ● Architekt: Jan Zázvorka, Anton Krajčovič ● Kostýmy: Viera Škrabalová ● Vedúci výroby: Vladimír Zimmer ● Hrajú: Heda Melicherová [Verona], Martin Ťapák [Martin], Július Pántik [Turoň], Magdaléna Balíková – Dziaková [Terena Juráčka – Turoňka], Margita Dalmadyová [Žofka], Karol L. Zachar [Ján Drozdík], Gustáv Valach [Katúň], Rudolf Bachlet [Seniak], Elo Romančík [Jurek], Ondrej Jariabek [Mišo Hŕstka], František Zvarík [Ferko], Trúda Tašká [Anička], Štefan Nosáľ [Ďuro Pomeľa], Matúš Rajčok [Maťo Pompura Dubkáč], Peter Paška [Ondrík Viazanica], Samuel Adamčík [Jaškuliak], Otto Lackovič [Bobáň], Rinaldo Oláh [primáš detvianskej muziky], Ružena Struhárová [poštárka], Vojtech Adamec [dirigent Pilárik], Magdaléna Hromadová [Zoška], Nina Hazuchová [Tereza], Alžbeta Poničanová [Hŕstková], Oľga Adamčíková [Veronina matka], Anton Gymerský [Gejza Lakatoš], Dušan Klein [Gejza Lakatoš mladší], Mária Štepitová [Iľka], Alžbeta Kubánková [speváčka], Darina Laščiaková [speváčka Darina], Vlado Müller [pytač], Ondrej Madoš [fujarista], Jozef Rybár [píšťalkár], Ján Plieštik [gajdoš] a ďalší. Minutáž: 98 min. ● Slávnostná premiéra: 26.2.1954
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 38/1953
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, far., PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Bonusy: o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov (Ján Lacko, Ivan Bukovčan, Vladimír Ješina, Maximilián Remeň, Anton Mrvečka, Ivan Mistrík, Marián Kleis), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Hudobno-tanečný film Rodná zem je oslavou ľudovo-umeleckej tvorivosti i pestrofarebnou agitkou. Príbeh rozpráva o mladých ľuďoch z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa stávajú nadšenými členmi profesionálneho kolektívu v súbore ľudových piesní a tancov. Film prináša aj ilustratívne obrázky slovenskej krajiny a folklórne tradície v dobovo štylizovanej podobe.
Toto DVD vychádza v piatok 14. októbra 2011 ako tretí titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Margita Skoumalová)
Plagát:
|
|
Réžia: Ján Lacko ● Námet: Ivan Bukovčan ● Scenár: Ivan Bukovčan ● Kamera: Vladimír Ješina ● Hudba: Milan Novák ● Strih: Maximilián Remeň ● Zvuk: Václav Škvor ● Architekt: Rudolf Kováč ● Vedúci výroby: Karol Bakoš ● Hrajú: Marián Kleis st. [Emil Belák], Anton Mrvečka [Štefan Michalec alias Vrabec], Ivan Mistrík [Miško Ilečko], Renata Dočolomanský [Eva Dvorčíková], František Dibarbora [konferencier v Tatra kabarete], Štefan Mišovic [staršina], Emil Horváth st. [tipujúci starší muž], Jozef Kuchár [spevák], Anna Liďáková [staršinova manželka Anička], Július Bulla [kameraman], Ladislav Fecko [asistent réžie], Zdeněk Říha [režisér], Juraj Šebok [člen Verejnej bezpečnosti], Michal Belák [úradník v GRAMO], Magda Gregorová [speváčka v GRAMO], Jozef Čierny [čierny pasažier], Juraj Lehotský [čašník], Jozef Hanúsek [opilec], Josef Křepela [opilec], Gejza Sedlák [opilec], Adam Matejka [ošetrovateľ], Jozef Kroner [filmový herec stvárňujúci Jožka Púčika], Alexander Loderer [Farkaš], Jindřich Láznička [tipujúci muž], Eugen Stollmann [holohlavý tipujúci muž], Viliam Polónyi [tipujúci muž v klobúku], Božena Slabejová [tipujúca pani] a ďalší ● Minutáž: 85 min. ● Distribučná premiéra: 27.2.1959
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 12/1958
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 1:1,33, far., PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Ján Lacko, Ivan Bukovčan, Vladimír Ješina, Maximilián Remeň, Anton Mrvečka, Ivan Mistrík, Marián Kleis), fotogaléria
Cena v bežnom predaji: 3,50 €
Veselohra o športke a o vášnivých stávkaroch. Trojicu mladých mužov privádza spoločné „športkárenie“ do rôznych nepríjemných a často komických situácií. Ich predstavy o rýchlom zbohatnutí sa však čoskoro rozplynú. Film je vtipnou karikatúrou túžby po ľahkom a pohodlnom zárobku prostredníctvom stávky v lotérii.
Toto DVD vychádza v piatok 7. októbra 2011 ako druhý titul z edície Slovenský film 40. - 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 €.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Margita Skoumalová)
Plagát:
|
|
Réžia: Paľo Bielik ● Námet: Vladimír Mináč (poviedka Po horách, po dolinách) ● Scenár: Paľo Bielik ● Kamera: Karol Krška ● Hudba: Milan Novák ● Strih: Maximilián Remeň ● Zvuk: Jaroslav Plavec ● Architekt: Ivan Vaníček ● Kostýmy: Viera Škrabalová ● Vedúci výroby: Vladimír Zimmer ● Hrajú: Ladislav Chudík, Elo Romančík, Hilda Augustovičová, Ctibor Filčík, Zdena Gruberová, Anton Michalička, Ondrej Jariabek, Elena Latečková, Eva Krížiková, Eduard Bindas, Ivan Mistrík, Ernest Pauš, Martin Ťapák, Vladimír Zimmer, Viliam Polónyi, Jozef Hanúsek, Július Vašek a ďalší ● Minutáž: 99 min. ● Distribučná premiéra: 28. 8. 1959
DVD obsahuje aj Filmový týždenník Týždeň vo filme 28/1959
Vydavateľ: Slovenský filmový ústav, Petit Press, 2011 - Projekt finančne podporil Audiovizuálny fond
Regionálne kódovanie: 0 – Region Free
Formát obrazu: 4:3, PAL
Zvuk: slovensky DD 2.0 (mono)
Titulky: slovenské, anglické
Menu: slovenské, anglické
Prístupnosť: MP 12
Bonusy: o filme,ohlasy z tlače, profily tvorcov (Paľo Bielik, Vladimír Mináč, Karol Krška, Ladislav Chudík, Hilda Augustovičová), fotogaléria
Cena: 3,50 €
Psychologicky ladená vojnová dráma o dôstojníkovi slovenskej armády, ktorý si pod vplyvom osobnej životnej prehry začne počas bojov na Ukrajine postupne uvedomovať skutočné hrôzy fašizmu. Keď mu svojou službou v armáde odmietne ďalej napomáhať, je za svoju vzburu náležite potrestaný. Z väzenia sa mu podarí ujsť a po návrate na Slovensko sa zapojí do protifašistického odboja. Jeho odpor však ostáva len na individuálnej rovine. Ako vojak zároveň pochybuje aj o zmysle partizánskej činnosti.
Toto DVD vychádza v piatok 30. septembra 2011 ako prvý titul z edície Slovenský film 40. a 50. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press. Môžete ho zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 EUR.
Spolu s DVD sa predáva i časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmu.
Tlačová správa (pdf)
Fotogaléria:
(autori fotografií: Milan Kordoš)
Plagát:
|
|
Túto jeseň Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press a s finančnou podporu Audiovizuálneho fondu vydáva ďalšiu z DVD edícií s desiatkou významných slovenských titulov, ktorými mapuje slovenskú kinematografiu naprieč desaťročiami. Po edíciách z predchádzajúcich rokov sa k záujemcom tentoraz dostáva kolekcia Slovenský film 40. a 50. rokov, v ktorej každý týždeň od 30. septembra 2011 vyjde jedno DVD s filmom zo spomínaného obdobia.
Všetkých desať DVD nosičov vyjde s rovnakým obsahom ako po minulé roky, okrem filmov sú na nich aj bonusy, medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogaléria. Titulky a menu majú DVD slovenské a anglické a ku každému filmu je ako predfilm pripojený jeden dobový Týždeň vo filme. Osem filmov z edície je aj s komentárom pre nevidiacich (Kapitán Dabač, Šťastie príde v nedeľu, Rodná zem, Štvorylka, Varuj...!, Vlčie diery, Čert nespí a Dáždnik svätého Petra). Ako súčasť s každým DVD vyjde 16-stranový časopis, ktorý prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k filmom či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku týchto diel, aj ich prijatie divákmi a kritikou.
Termíny vydania DVD edície Slovenský film 40. a 50. rokov:
Kapitán Dabač (1959), r. Paľo Bielik – 30. september 2011
Šťastie príde v nedeľu (1958), r. Ján Lacko – 7. október 2011
Rodná zem (1953), r. Josef Mach – 14. október 2011
Štyridsaťštyri (1957), r. Paľo Bielik – 21. október 2011
Štvorylka (1955), r. Jozef Medveď, Karol Krška – 28. október 2011
Varuj...! (1946), r. Martin Frič – 4. november 2011
Vlčie diery (1948), r. Paľo Bielik – 11. november 2011
Katka (1949), r. Ján Kadár – 18. november 2011
Čert nespí (1956), r. Peter Solan, František Žáček – 25. november 2011
Dáždnik svätého Petra (1959), r. Vladislav Pavlovič, Frigyes Bán – 2. december 2011
DVD bude možné zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk. Jednotková cena za kus v bežnom predaji je 3,50 EUR.
Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá
|
|
5. septembra 2011 bude spustená prevádzka v dvoch kinosálach Kina Lumière (bývalé Charlie centrum) na Špitálskej ul. 4. Denne sa premietnu štyri filmy. Pred začiatkom užívania obe kinosály prešli úpravou: vymenili sa premietacie plátna, sfunkčnili technologické zariadenia, zvuk bol skvalitnený na Dolby Stereo.
Vo svojom programe ponúkne Kino Lumière divákom alternatívnu domácu, svetovú a európsku tvorbu. Vstupné na filmové projekcie bude v súčasnosti 4 €, pre členov filmových klubov 3 €. V najbližšom období sa plánuje sprevádzkovať aj kaviareň na prízemí.
Program kina na september nájdete tu. |
|
V letných mesiacoch júl a august budú pracoviská
Oddelenia dokumentácie a knižničných služieb
a Mediatéky sprístupnené pre verejnosť nasledovne:
utorok: 9.00 – 12. 00 hod.
štvrtok: 9.00 – 12. 00 hod.
|
|
Vážení kolegovia,
v súvislosti s prípravou publikácie Filmová ročenka 2010 si Vás dovoľujeme požiadať o poskytnutie informácií o filmoch vyrobených v roku 2010, t. j. s © 2010 (hraných, dokumentárnych, animovaných a iných) Vašou spoločnosťou, ktoré by mali tvoriť jej súčasť. Tieto informácie budú zaradené do kapitoly Slovenská filmová tvorba a videotvorba 2010, ktorej zámerom je zmapovať slovenskú filmovú produkciu za príslušné časové obdobie.
Rozpis informácií, o ktoré Vás žiadame, nájdete v dotazníku. Pre zjednodušenie nám môžete poslať titulkovú listinu filmu a v dotazníku vyplniť len tie údaje o filme, ktoré sa v nej nenachádzajú (napr. minutáž, metráž, nosič, obsah, ocenenia a pod.).
Na výber máte dotazník vo formáte RTF alebo PDF.
Dotazník (formát RTF)
Dotazník (formát PDF)
Vyplnené dotazníky zašlite poštou na adresu: Redakcia filmovej ročenky, Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava 1 alebo e-mailom: rocenka@sfu.sk. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujete prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky na číslo 02/57 10 15 04. |
|
Minister kultúry SR Daniel Krajcer vymenoval s účinnosťou od 16. februára 2011 na funkčné obdobie troch rokov nových členov rady Slovenského filmového ústavu, a to rektora Vysokej školy múzických umení a významného filmového scenáristu Ondreja Šulaja, pedagóga, spisovateľa a filmového publicistu Františka Gyárfáša a pracovníčku Sekcie médií, audiovízie a autorského práva MK SR Oľgu Fedorovú. Trojica nahradí Petru Kolevskú, ktorá sa vzdala členstva v rade SFÚ a Petra Jaroša a Jozefa Heribana, ktorých výkon funkcie člena rady SFÚ skončil uplynutím funkčného obdobia. Rada SFÚ je konštituovaná na základe Zákona 343/2007 Z.z. (Audiovizuálny zákon), ktorý nadobudol účinnosť 1.1. 2008. Štyroch členov rady vymenúva a odvoláva minister kultúry a jedného člena volia zamestnanci SFÚ. V súčasnosti pôsobí v zložení Ondrej Šulaj, Peter Michalovič, František Gyárfáš, Miroslav Ulman a Oľga Fedorová.
|
|
Dňa 10. septembra 2010 sa podľa § 28 ods. 5 písm. b) zákona č. 343/2007 Z. z. (audiovizuálny zákon) Miloslav Luther vzdal funkcie člena Rady Slovenského filmového ústavu . V zmysle čl. 5 štatútu Slovenského filmového ústavu vydaného ministrom kultúry a cestovného ruchu na základe § 29 ods. 2 zákona č. 343/2007 Z. z. o podmienkach evidencie, verejného šírenia a uchovávania audiovizuálnych diel a zvukových záznamov umeleckých výkonov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (audiovizuálna zákon) v znení neskorších predpisov Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR zverejnilo 27. 9. 2010 výzvu na predkladanie návrhov kandidátov na člena rady Slovenského filmového ústavu s termínom do 15. októbra 2010. Z navrhnutých kandidátov bol podľa § 28 ods. 2 písm. a) zákona č. 343/2007 Z.z. ministrom kultúry Slovenskej republiky Danielom Krajcerom s účinnosťou od 1. novembra 2010 vymenovaný za člena Rady Slovenského filmového ústavu Peter Michalovič. |
|
Slovenský filmový ústav v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press opäť pripravil na jeseň kolekciu kvalitných slovenských filmov. Tento rok to bude Zlatá kolekcia slovenských rozprávok. V rozprávkovej edícii vyjdú v nasledujúcom poradí na DVD filmy – Perinbaba (r. J. Jakubisko, 1985), Soľ nad zlato (r. M. Holly, 1982), Mahuliena, zlatá panna (r. M. Luther, 1986), Kráľ Drozdia brada (r. M. Luther, 1984) a Pehavý Max a strašidlá (r. J. Jakubisko, 1987), v týždenných intervaloch ako príloha denníka SME. Prvý titul Perinbaba vychádza 29. októbra 2010. DVD je možné zakúpiť si v novinových stánkoch, na www.petitshop.sme.sk, priamo vo vydavateľstve Petit Press alebo v predajni SFÚ Klapka.sk na Grösslingovej ulici č.43 za 4 €.
Viac informácií nájdete v tlačovej správe.
|
|
V letných mesiacoch júl a august budú pracoviská Oddelenia dokumentácie a knižničných služieb a Mediatéky sprístupnené pre verejnosť nasledovne:
utorok: 9.00 – 12.00 hod.
štvrtok: 9.00 – 12.00 hod.
|
|
4. decembra 2009 sa v Palace Cinemas v bratislavskom Auparku uskutočnilo odborné diskusné fórum s názvom Slovenský film vo svete, ktoré bolo súčasťou sprievodných podujatí MFF Bratislava. Bolo zamerané na prezentáciu slovenských filmov v zahraničí, jej súčasnej úrovni a úspechom, ako aj jej dosiaľ nevyužívaných možností, a to z pohľadu medzinárodných festivalov, producentov, sales agentov a filmových propagačných centier. Hosťami a účastníkmi boli Éva Vezér, riaditeľka maďarského filmového centra Magyar Filmunió, Matthieu Darras, umelecký riaditeľ MFF Bratislava, Will Tizard za Variety, Alexandra Strelková za Národné kinematografické centrum SFÚ a ďalší. Diskusiu moderovala Zuzana Mistríková, viceprezidentka SFTA.
Viac informácií v bulletine Slovenský film vo svete 2009.
|
|
Stredisko UNESCO v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pri príležitosti Svetového dňa audiovizuálneho dedičstva (27.10.) uvádza:
26. 10. 2009
18.00 322 (1969, réžia Dušan Hanák)
27. 10. 2009
18.00 SLNKO V SIETI (1962, r. Štefan Uher)
28. 10. 2009
18.00 PIESEŇ O SIVOM HOLUBOVI (1961, r. Stanislav Barabáš)
30. 10. 2009
16.00 VTÁČKOVIA, SIROTY A BLÁZNI (1969, r. Juraj Jakubisko)
18.00 SLÁVNOSŤ V BOTANICKEJ ZÁHRADE (1969, r. Elo Havetta)
Premietanie sa uskutoční v Prednáškovej sále Univerzitnej knižnice, Ventúrska 11, Bratislava.
Vstup voľný. |
|
Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press pokračujú v úspešnom spoločnom projekte. Po predchádzajúcich dvoch edíciách slovenských filmov zo 70. a 80. rokov vlani vyšlo desať filmov zo 60. rokov, ktoré tento rok pre komplexnosť pohľadu na jedno z najvýznamnejších a najtvorivejších období slovenskej kinematografie, dopĺňa ďalšia desiatka pod názvom Slovenský film 60. rokov – II.
Tak ako minulý rok i teraz bude ku každému DVD je priložený i 16-stranový časopis so zaujímavosťami, profilmi, rozhovormi, štúdiami k príslušnému filmu i výňatkami z dobovej tlače. Každé DVD bude obsahovať okrem filmu aj bonusy. Budú medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogaléria. Titulky a menu budú slovenské a anglické.
Termíny vydania DVD edície Slovenský film 60. rokov – II:
Ján Lacko: Skalní v ofsajde (1960) – 25. september 2009
Peter Solan: Kým sa skončí táto noc (1965) – 2. október 2009
Dimitrij Plichta: Šerif za mrežami (1965) – 9. október 2009
Stanislav Barabáš: Zvony pre bosých (1965) – 16. október 2009
Paľo Bielik: Majster kat (1966) – 23. október 2009
Štefan Uher: Panna zázračnica (1966) – 30. október 2009
Martin Ťapák: Živý bič (1966) – 6. november 2009
Štefan Uher: Tri dcéry (1967) – 13. november 2009
Jozef Zachar: Zmluva s diablom (1967) – 20. november 2009
Juraj Jakubisko: Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) – 27. november 2009
November 1989 – Očami slovenských dokumentaristov – 2. november 2009
DVD z edície Slovenský film 60. rokov – II bude možné zakúpiť v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk za 3,29 EUR.
Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá a na www.sfu.sk a www.sme.sk/dvd.
|
|
Mimoriadna ponuka SFÚ čaká na návštevníkov Art Film Festu, ktorí majú v obľube zaujímavé publikácie a DVD nosiče. SFÚ bude svoje edičné počiny ponúkať v predajnom stánku za zvýhodnené ceny. Pre záujemcov sú pripravené staršie aj aktuálne knižky, medzi nimi napríklad monografie Herec Ivan Palúch Ján Kadár, Juraj Jakubisko, teoretické publikácie Balkán alebo metafora, Semiotika filmu a problémy filmovej estetiky a mnohé ďalšie, vrátane vydaní filmologického časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon za posledné dva roky. Meno SFÚ sa bude na Art Film Feste spomínať aj v súvislosti s aktuálnou prezentáciou publikácie Ostáva človek Martin Slivka, ktorú v týchto dňoch vydal Trigon Production, s.r.o. v spolupráci so SFÚ a VŠMU. V oblasti DVD nosičov ponúkne SFÚ za zvýhodnené ceny všetkých desať titulov z edícií Slovenský film 70. a 60. rokov a mnohé ďalšie DVD, medzi nimi aj aktuálne tretie doplnené vydanie DVD Obrazy starého sveta Dušana Hanáka. Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá a kompletný cenník.
|
|
Už po šiesty raz bude mať Slovensko informačné centrum na jednom z najdôležitejších filmových trhov - Marché du Film Cannes. Po tretí raz spoločne s Českou republikou. V pavilóne nájdu filmoví profesionáli zo zahraničia prezentačné materiály o audiovízii (napríklad Správu o stave slovenskej audiovízie v roku 2008, Slovak Films 07-09) a môžu získať informácie o najnovších slovenských filmových tituloch ako aj aktuálne pripravovaných projektoch.
Slovensko síce tohto roku nemá film v programe, ale uskutočnia sa trhové projekcie (tzv. market screening) štyroch slovenských a koprodukčných filmov - Bathory Juraja Jakubiska, Tobruk Václava Marhoula, Anglické jahody Vladimíra Drhu a Nebo, peklo ... zem Laury Sivákovej.
A Slovensko sa vďaka členstvu SFÚ v medzinárodnej organizácii European Film Promotion (EFP) už po tretikrát zapojí aj do projektu Producers on the Move, zameraného na prezentáciu vybraného perspektívneho producenta z každej členskej krajiny EFP. Našim zástupcom bude tohto roku Peter Kerekes. Viac o slovenskej účasti na MFF Cannes 2009 nájdete v tlačovej správe a na stránke AIC.
|
|
Rada Audiovizuálneho fondu (AVF) na svojom rokovaní vo štvrtok 7. mája 2009 v tajnom hlasovaní zvolila doc. PhDr. Martina Šmatláka za riaditeľa Audiovizuálneho fondu na funkčné obdobie piatich rokov, ktoré sa začína dňom zvolenia. Z deviatich platných hlasov získal kandidát osem, jeden z hlasujúcich sa zdržal hlasovania.
Martin Šmatlák bol jediným kandidátom na túto funkciu, ktorý na základe výzvy AVF predložil v termíne do 27. apríla na Ministerstvo kultúry SR prihlášku do výberového konania spolu s projektom riadenia a rozvoja fondu.
Viac informácií nájdete na stránke AIC.
|
|
16. medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest, ktorá sa koná od 30. marca do 30. apríla 2009, je predovšetkým prehliadkou aktuálnej českej tvorby. Do jej programu sú zaradené aj slovenské filmy a z nich mnohé sa budú premietať na veľkom plátne po prvýkrát. Medzi nimi sa nachádzajú aj diela, ktorých koproducentom je Slovenský filmový ústav (SFÚ).
Viac informácií o 16. ročníku Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest vrátane programu a katalógu nájdete na www.febiofestsk.sk. Viac informácií o koprodukčných filmoch SFÚ nájde v tlačovej správe.
|
|
Slovenský filmový ústav (SFÚ) a vydavateľstvo Petit Press budú pokračovať v DVD projekte Slovenský film. Po desiatich slovenských filmoch z 80. rokov, desiatke filmov zo 70. rokov a desiatich slovenských tituloch zo 60. rokov sa v druhej polovici tohto roka dostane do novinových stánkov druhá desiatka titulov zo 60. rokov v zložení: Skalní v ofsajde (r. J. Lacko), Kým sa skončí táto noc (r. P. Solan), Zvony pre bosých (r. S. Barabáš), Šerif za mrežami (r. D. Plichta), Panna zázračnica (r. Š. Uher), Živý bič (r. M. Ťapák), Majster kat (r. P. Bielik), Tri dcéry (r. Š. Uher), Zmluva s diablom (r. J. Zachar) a Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko).
|
|
Slovenská republika bude mať už po štvrtýkrát zastúpenie na EFM Berlín 2009 v rámci prezentačného stánku Central European Cinema (číslo 128). Pod spoločnou strechou sa na trhu bude prezentovať kinematografia Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a Slovinska. Prezentáciu slovenskej kinematografie na MFF a EFM Berlín zabezpečuje aj v roku 2009 Slovenský filmový ústav. V stánku budú prezentované slovenské koprodukčné filmy, ktoré si zahraniční filmoví profesionáli budú môcť pozrieť na DVD, k dispozícii budú aj zostrihy z pripravovaných filmov, presskity, katalógy Slovak Films 2006 – 2008, Nové slovenské filmy / New Slovak Films 2009 – 2010 a ďalšie prezentačné materiály. Stánok poskytne i priestor pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov. Na filmovom trhu EFM bude prezentovaných šesť slovenských a koprodukčných filmov formou trhovej projekcie: Anglické jahody, Tobruk, Nedodržaný sľub, Sněženky a machři po 25 letech, Ženy môjho muža, Pokoj v duši.
Viac informácií nájdete v tlačovej správe a na stránkach Audiovizuálneho informačného centra SFÚ.
|
|
Dňa 1. januára 2009 nadobudol účinnosť zákon č. 516/2008 Z. z. o Audiovizuálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon"). V zmysle § 4 zákona je štatutárnym orgánom Audiovizuálneho fondu rada, ktorá má 9 členov.
Minister kultúry Slovenskej republiky vyzýva na predkladanie návrhov kandidátov na členov rady Audiovizuálneho fondu.
Návrhy je potrebné doručiť Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky poštou alebo osobne do podateľne s vlastnoručným podpisom navrhovateľa, resp. osoby oprávnenej za navrhovateľa konať do 20. februára 2009 v uzatvorenej obálke s označením „Návrh na člena rady Audiovizuálneho fondu".
Text Výzvy nájdete na stránke Ministerstva kultúry SR
|
|
Po knihe Línie, kruhy a svety Emira Kusturicu vydal Slovenský filmový ústav druhú knihu filmovej teoretičky Jany Dudkovej zaoberajúcu sa balkánskou kinematografiou. Má názov Balkán alebo Metafora a podtitul Balkanizmus a srbský film 90. rokov.
Kniha je výsledkom dlhodobého výskumu autorky v tejto oblasti kinematografie. Na analýze piatich vybraných filmov (Underground, Čierna mačka, biely kocúr, Sud prachu, Pekné dediny pekne horia, Rany) ponúka erudovaný pohľad na fenomén balkanizmu a srbskú kinematografiu s dôrazom na ich rôzne vrstvy a spojitosti. Knihu môžete zakúpiť za 7,30 € v predajni Klapka.sk a vybraných kníhkupectvách.
Viac o knihe sa dozviete v rozhovore s autorkou v mesačníku Film.sk.
|
|
V termíne od 16. do 19. októbra 2008 sa Banská Bystrica stane miestom bavorského filmu. Počas štyroch dní sa tam v priestoroch Europa Culture Center bude konať prehliadka Dni bavorského filmu, ktorá divákom predstaví aktuálne filmy z nemeckého prostredia. Pozitívom prehliadky je jej miesto konania, pretože len zriedka sa národné alebo tematické prehliadky väčšieho rozsahu konajú na Slovensku mimo nášho hlavného mesta a nájdu si cestu aj k divákom v regiónoch. Viac informácií o prehliadke nájdete v tlačovej správe a na www.europacc.eu.
Buletín vo formáte pdf
Dni bavorského filmu
Banská Bystrica
Europa Culture Center (ECC) – Kino Art (Bývalý Dom kultúry)
16. – 19. októbra 2008
Program
Štvrtok 16. októbra
19:00 – ECC Kino Art
Zimná cesta (Winterreise), 2006, 96 min.
slávnostné otvorenie prehliadky – len na pozvánky
Piatok 17. októbra
10:00 – ECC Kino Art
Silkino sladké leto (Blöde Mütze!), 2007, 90 min.
film pre školskú mládež
10:30 – ECC Prednášková sála
Obrátený uhol – Vzbura filmových tvorcov (Gegenschuss – Aufbruch der Filmemacher), 2007, 120 min.
film a beseda s nemeckými autormi pre študentov stredných a vysokých škôl
17:00 – ECC Kino Art
Živé veže (Castells), 2006, 88 min.
19:30 – ECC Kino Art
Nakupovanie (Shoppen), 2006, 90 min.
Sobota 18. októbra
17:00 – ECC Kino Art
Divokí chalani 5 (Die Wilden Kerle 5), 2008, 107 min.
19:30 – ECC Kino Art
Baching (Baching), 2007, 90 min.
Nedeľa 19. októbra
17:00 – ECC Kino Art
Zimná cesta (Winterreise), 2006, 96 min.
19:30 – ECC Kino Art
Zlodej Kneißl (Räuber Kneißl), 2008, 114 min.
|
|
Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press pokračujú v úspešnom spoločnom projekte a po desiatich slovenských filmoch z 80. rokov a desiatke filmov z rokov 70. si od 26. septembra 2008 budú môcť záujemcovia každý týždeň zakúpiť v novinových stánkoch DVD s jedným z desiatich slovenských titulov z rokov šesťdesiatych. Opäť za 99 slovenských korún. Tak ako minulý rok i teraz bude ku každému DVD je priložený i 16-stranový časopis so zaujímavosťami, profilmi, rozhovormi, štúdiami k príslušnému filmu i výňatkami z dobovej tlače. Každé DVD bude obsahovať okrem filmu aj bonusy. Budú medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogaléria. Titulky a menu budú slovenské a anglické. DVD edícia nesie názov Slovenský film 60. rokov a prináša desať filmov, ktoré si diváci opäť radi pozrú:
Jánošík I. a II. ( r. Paľo Bielik, 1962-63) – vychádza 26. septembra 2008
Pieseň o sivom holubovi (r. Stanislav Barabáš, 1961) - vychádza 3. októbra 2008
Slnko v sieti (r. Štefan Uher, 1962) - vychádza 10. októbra 2008
Boxer a smrť (r. Peter Solan, 1962) - vychádza 17. októbra 2008
Organ (r. Štefan Uher, 1964) - vychádza 24. októbra 2008
Drak sa vracia (r. Eduard Grečner, 1967) - vychádza 31. októbra 2008
Deň náš každodenný (r. Otakar Krivánek, 1969) - vychádza 7. novembra 2008
Kristove roky (r.Juraj Jakubisko, 1967) - vychádza 14. novembra 2008
Slávnosť v botanickej záhrade (r. Elo Havetta, 1969) - vychádza 21. novembra 2008
322 (r. Dušan Hanák, 1969) - vychádza 28. novembra 2008
Ako bonus vyšlo 18. augusta 2008 DVD August 1968 s podtitulom Očami slovenských dokumentaristov. Obsahuje tri dokumentárne filmy - Čas, ktorý žijeme pätice režisérov Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Jaroslav Pogran, Otakar Krivánek a Ivan Húšťava, zvláštne vydanie Týždňa vo filme s názvom Čierne dni hlavného režiséra Ladislava Kudelku a troch režisérov Milana Černáka, Štefana Kamenického a Ctibora Kováča a Tryzna v réžii Vlada Kubenka, Petra Mihálika a Dušana Trančíka.
DVD je bude možné zakúpiť si v novinových stánkoch a na www.petitshop.sme.sk alebo priamo vo vydavateľstve Petit Press.
Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá a na www.sfu.sk a www.sme.sk/dvd.
|
|
Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press pokračujú v úspešnom spoločnom projekte a po desiatich slovenských filmoch z 80. rokov a desiatke filmov z rokov 70. si od 26. septembra 2008 budú môcť záujemcovia každý týždeň zakúpiť v novinových stánkoch DVD s jedným z desiatich slovenských titulov z rokov šesťdesiatych. Opäť za 99 slovenských korún. Tak ako minulý rok i teraz bude ku každému DVD je priložený i 16-stranový časopis so zaujímavosťami, profilmi, rozhovormi, štúdiami k príslušnému filmu i výňatkami z dobovej tlače. Každé DVD bude obsahovať okrem filmu aj bonusy. Budú medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogaléria. Titulky a menu budú slovenské a anglické. DVD edícia nesie názov Slovenský film 60. rokov a prináša desať filmov, ktoré si diváci opäť radi pozrú.
Zoznam DVD titulov
|
|
V bratislavskom filmovom klube Nostalgia 11. septembra projekcia filmu Katyň poľského režiséra Andrzeja Wajdu slávnostne otvorila štrnásty ročník nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100 – 2008. Desiatku titulov tento rok tvoria: zásadné dielo filmového expresionizmu Kabinet doktora Caligariho Roberta Wieneho, satirické podobenstvo so surrealistickými prvkami Skrytý pôvab buržoázie Luisa Buñuela, ktoré sa bude premietať spolu s jeho slávnym krátkym filmom Andalúzsky pes, mexická surrealistická satira Svätá hora Alejandra Jodorowskeho či kultové dielo Michelangela Antonioniho o strete rôznych generácií a životných hodnôt Zabriskie Point. Z novších filmov Projekt 100 prinesie tragikomický výskum medziľudských vzťahov Roya Anderssona Ty, ktorý žiješ, príbeh zo života na iracko-tureckej hranici Korytnačky môžu lietať Bahmana Ghobadiho, obraz rumunskej spoločnosti v ére socializmu 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni Cristiana Mungia, oceňovanú drámu Juliana Schnabela Skafander a motýľ a veľkofilm Andrzeja Wajdu Katyň. Slovensko bude zastupovať film Dušana Hanáka Obrazy starého sveta, ktorý sa bude premietať s jeho krátkym filmom Prišiel k nám Old Shatterhand. Prehliadka potrvá do 31. 12. 2008. Viac informácií a program nájdete na stránke Asociácie slovenských filmových klubov,vo zvláštnom vydaní Film.sk – Projekt 100 – 2008 a v 4-stranovej prílohe denníka SME z 11.9. 2008.
|
|
V pondelok 18. augusta 2008 pri príležitosti pripomenutia si výročia neslávnych spoločensko-politických udalostí v dejinách Československa v roku 1968 vyšlo DVD s tromi dokumentárnymi filmami, reflektujúcimi nielen toto obdobie, ale aj udalosti, ktoré naň priamo nadväzovali. DVD pod názvom August 1968, ktoré predchádza DVD edícii desiatich celovečerných hraných filmov Slovenský film 60. rokov, vydáva Slovenský filmový ústav (SFÚ) so spoločnosťou Petit Press, vydavateľom denníka SME.
DVD August 1968 nesie podtitul Očami slovenských dokumentaristov. Obsahuje tri dokumentárne filmy - Čas, ktorý žijeme pätice režisérov Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Jaroslav Pogran, Otakar Krivánek a Ivan Húšťava, zvláštne vydanie Týždňa vo filme s názvom Čierne dni hlavného režiséra Ladislava Kudelku a troch režisérov Milana Černáka, Štefana Kamenického a Ctibora Kováča a Tryzna v réžii Vlada Kubenka, Petra Mihálika a Dušana Trančíka. Viac informácií o jednotlivých tituloch a edícii Slovenský film 60. rokov nájdete v tlačovej správe.
|
|
Na 43. medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary (4. – 12. 7. 2008) bude mať slovenská kinematografia bohaté zastúpenie. Do oficiálneho programu festivalu je zaradených až osem slovenských a koprodukčných snímok, z toho dve v súťažných sekciách. Poctou pre slovenskú kinematografiu bude aj udelenie prestížneho ocenenia Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii dvom významným slovenským režisérom Dušanovi Hanákovi a Jurajovi Jakubiskovi. Viac v tlačovej správe
|
|
Peter Dubecký zvolený za generálneho riaditeľa SFÚ
Rada SFÚ na svojom zasadnutí 2. 6. 2008 po verejnom vypočutí jednomyseľne zvolila Petra Dubeckého za generálneho riaditeľa SFÚ na nasledujúce päťročné funkčné obdobie, ktoré začalo plynúť dňom zvolenia. Bola to historicky prvá voľba generálneho riaditeľa SFÚ podľa nového audiovizuálneho zákona. Projekt rozvoja a riadenia SFÚ, ktorý Peter Dubecký predložil do výberového konania na funkciu generálneho riaditeľa, by sa mal stať východiskom pre vypracovanie dlhodobého strategického plánu a koncepcie rozvoja SFÚ, ktoré v zmysle audiovizuálneho zákona schvaľuje Rada SFÚ. Podľa predbežného harmonogramu úloh, ktorý je súčasťou projektu nového generálneho riaditeľa, by sa tento strategický plán mal predložiť rade na prerokovanie a schválenie v januári 2009.
|
|
Slovenský filmový ústav v stredu 15.mája po mesiacoch príprav otvoril svoju prvú oficiálnu predajňu s názvom Klapka.sk. Predajňa sídli na Grösslingovej ulici č. 43 a záujemcovia z odbornej ale i laickej verejnosti v nej nájdu široký sortiment filmologickej literatúry, CD a DVD nosičov a ďalších filmových materiálov.
Otváracie hodiny - pondelok a piatok od 13:00 do 17:00, v utorok, stredu a vo štvrtok od 14:00 do 18:00. Viac informácií nájdete v tlačovej správe a onedlho na www.klapka.sk.
|
|
V dňoch 13. - 17.mája 2008 sa bude konať v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Kremnici a Zvolene 14. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM 2008. Slovenský filmový ústav je spoluorganizátorom tohto festivalu. Viac informácií a prihlášky nájdete na oficiálnej stránke Envirofilmu.
|
|
V dňoch 7.-17. 2. 2008 sa v Berlíne uskutoční už 58. ročník medzinárodného filmového festivalu, známeho vo svete i pod názvom Berlinale. Slovenska republika bude mať tento rok po tretíkrát zastúpenie na Európskom filmovom trhu (EFM) v stánku Central European Cinema spolu s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom a Slovinskom. Na EFM sa bude premietať slovenský koprodukčný film Návrat bocianov (r. M. Repka). I tohto roku má Slovensku zástupcu v projekte Shooting Stars - je nim herec Marko Igonda. Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá.
|
|
Trezorový film režiséra Dušana Hanáka Obrazy starého sveta (1972) sa po tridsiatich šiestich rokoch od vzniku dočká slávnostnej premiéry. V Českej republike 10. januára 2008 otvorí českú časť Projektu 100 – 2008. Slovenskú obnovenú premiéru bude mať film 11. septembra 2008 v rámci slovenskej časti filmovej prehliadky Projekt 100 - 2008. V českých a slovenských kinách sa bude premiérovo a potom aj počas celého trvania Projektu 100 – 2008 premietať spolu s krátkym filmom Prišiel k nám Old Shatterhand (1966). Viac informácií nájdete v tlačovej správe a v distribučnom liste v servise pre médiá. |
|
Vážení návštevníci,
oddelenie Mediatéky bude
od 15.11.2007 do 29.2.2008
zatvorené pre verejnosť z dôvodu sťahovania pracoviska a inventarizácie zb. fondov.
Ďakujeme za pochopenie.
Peter Dubecký
generálny riaditeľ SFÚ
|
|
Počas 9. ročníka MFF Bratislava sa v bratislavskom multiplexe Palace Cinemas bude i tento rok konať prezentácia projektov pripravovaných slovenských a koprodukčných hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Prezentovať sa budú projekty filmov s plánovanou premiérou v rokoch 2008 a 2009, konkrétne sedem projektov vo fáze dokončeného scenára, dvadsaťdva momentálne vo výrobe a sedemnásť filmov v postprodukcii. Na podujatí sa predstaví aj bulletin prezentovaných projektov v slovenskom a anglickom jazyku.
začiatok prezentácie je 10:00 v kinosále číslo 3. Viac informácií v tlačovej správe.
|
|
V predaji je už prvé tohtoročné číslo časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon. Hlavnou témou čísla sa stal film noir a detektívka.
V rubrike Studium nájdete štúdiu filmu Túžba zvaná Anada, ktorú napísal Václav Macek. Textovú mozaiku k fenoménu filmu noir tvoria u nás doteraz nepublikované preklady kľúčových štúdií (Sobchacková, Naremore, Cowieová), „prvá“ reflexia noiru (Bordeov a Chaumetonov článok K definícii filmu noir) i aktuálne príspevky na očakávané (svetlo, kamera vo film noir) i neočakávané témy (príroda, cenzúra a film noir).
V rubrike Dvojdotyk sa predmetom rôznorodého filmologického dotýkania stala prvá slovenská filmová detektívka Muž, ktorý sa nevrátil (1959).
KINO-IKON uzatvára FRAME, časopis mladých filmových vedcov z FTF VŠMU, taktiež venovaný rôznym podobám filmu noir.
Podrobný obsah čísla nájdete v ponuke.
Miesta predaja nájdete tu.
|
|
Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav sú usporiadateľmi 11. česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa uskutoční v dňoch 18.– 21. októbra 2007 v Krpáčove. Jej hlavnou témou bude INTERPRETÁCIA A FILM. Viac informácií a program nájdete na www.asfk.sk.
|
|
Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie na svojom zasadnutí 21. septembra rozhodlo, že slovenskú kinematografiu bude vo výbere na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, ktorý bude udeľovaný na jar 2008, reprezentovať film scenáristu, režiséra a producenta Martina Repku Návrat bocianov. O cenu sa môžu uchádzať filmy, ktoré boli premiérované v kinách v období od 1. októbra 2006 do 30. septembra 2007. Prezídium rozhodovalo medzi filmami Návrat bocianov a Rozhovor s nepriateľom režiséra Patrika Lančariča a producenta Mareka Veselického. Prezídium SFTA ocenilo, že vznik obidvoch filmov priniesol do slovenskej kinematografie nielen veľmi zaujímave témy a pohľady na ne, ale - vzhľadom na skutočnosť, že v obidvoch prípadoch ide o režijné debuty - aj nové autorské zázemie a predovšetkým nový producentský potenciál. Napokon sa Slovenská filmová a televízna akadémia na čele s prezidentkou Emíliou Vášáryovou rozhodla nominovať film Návrat bocianov.
|
|
V bratislavskom kine Tatra v stredu 12. septembra projekcia filmu Svetlá v súmraku fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho slávnostne otvorila trinásty ročník nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100 – 2007. Desiatku titulov tohto roku tvoria: kriminálny triler na motívy románu Grahama Greena Tretí muž, hitchcockovská klasika Na sever Severozápadnou linkou, Cléo od piatej do siedmej francúzskej režisérky Agnès Varda, tanečný film Carlosa Sauru Carmen, legendárny western rebela Sama Peckinpaha Pat Garrett a Billy the Kid, najnovší film Akiho Kaurismäkiho Svetlá v súmraku, oscarová juhoafrická dráma Tsotsi, svojrázne podobenstvo maďarských dejín Taxidermia, nový film Kena Loacha Zdvíha sa vietor, ktorý získal Zlatú palmu v Cannes 2006 a čínsky film Zhanga Yimoua Cesta domov. Prehliadka potrvá do 31. 12. 2006. Viac informácií a program nájdete na stránke Asociácie slovenských filmových klubov,vo zvláštnom vydaní Film.sk – Projekt 100 – 2007 a 14.9. v prílohe denníka SME.
|
|
Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press pokračujú v úspešnom spoločnom projekte a po desiatich slovenských filmoch z 80. rokov si od 21. septembra 2007 budú môcť záujemcovia každý týždeň zakúpiť v novinových stánkoch DVD s jedným z desiatich slovenských titulov z rokov sedemdesiatych. Opäť za 99 slovenských korún. Novinkou je, že ku každému DVD je priložený i 16-stranový časopis so zaujímavosťami, profilmi, rozhovormi, štúdiami k príslušnému filmu i výňatkami z dobovej tlače. Každé DVD bude obsahovať okrem filmu aj bonusy. Budú medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogaléria. Titulky a menu budú slovenské a anglické. DVD edícia nesie názov Slovenský film 70. rokov a prináša desať filmov, ktoré si diváci opäť radi pozrú: Medená veža (1970, r. Martin Hollý) – vychádza 21.9. Orlie pierko (1971, r. Martin Hollý) – vychádza 28.9. Keby som mal pušku (1971, r. Štefan Uher) – vychádza 5.10. Ľalie poľné (1972, r. Elo Havetta) – vychádza 12.10. Pacho, hybský zbojník (1975, r. Martin Ťapák) – vychádza 19.10. Červené víno I–II (1976, r. Andrej Lettrich) – vychádza 26.10. Ružové sny (1976, r. Dušan Hanák) – vychádza 2.11. Víťaz (1978, r. Dušan Trančík) – vychádza 9.11. A pobežím až na kraj sveta (1979, r. Peter Solan) – vychádza 16.11. Postav dom, zasaď strom (1979, r. Juraj Jakubisko) – vychádza 23.11. Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá a na www.sfu.sk a www.sme.sk/dvd.
|
|
Pri príležitosti životného jubilea prevzal generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký z rúk Fera Feniča cenu Kristián, ktorá sa tradične udeľuje počas Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest zahraničným osobnostiam za prínos českému publiku. Tohto roku ju dostal napríklad Daniel Olbrychski. Peter Dubecký v predrevolučných rokoch spoluorganizoval Fórum mladého filmu, v súčasnosti je riaditeľom slovenskej časti Febiofestu, najväčšej prehliadky českého filmu v zahraničí. Ako riaditeľ SFÚ spolupracuje s rôznymi filmovými festivalmi a prehliadkami v Čechách a Asociácia slovenských filmových klubov, ktorej je predsedom, má vo svojej klubotéke mnoho českých archívnych i súčasných filmov. „Někdy trpíme předsudky, že významnou osobností je jen velká hvězda nebo slavný režisér. Přitom česká kinematografie a čeští filmoví tvůrci nemají většího zastánce a aktivnějšího spolupracovníka v zahraničí, než je Peter Dubecký,“ povedal Fero Fenič pre denník Právo.
|
|
33. Letná filmová škola Uherské Hradiště sa koná v termíne 20.- 29. júla 2007. Jej pravidelnou súčasťou od roku 1994 býva Slovenský deň, ktorý organizujú Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav. Hlavným zámerom Slovenského dňa je prezentovať u našich najbližších susedov slovenskú kinematografiu v širšom kontexte. Tento rok sa Slovenský deň na Letnej filmovej škole koná 24. júla už po štrnásty raz a jeho súčasťou je tradične okrem projekcií slovenských filmov aj niekoľko sprievodných akcií. Viac informácií nájdete v tlačovej správe v časti Servis pre médiá a podrobný program všetkých projekcií na stránkach LFŠ. |
|
Edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) vydalo tretie pokračovanie publikácie textov filmového publicistu Pavla Branka s názvom Straty a nálezy 3. Rovnako ako v prvých dvoch zväzkoch ide o reprezentatívny výber odborných i popularizujúcich článkov, reflexií, esejí, recenzií, profilov a rozhovorov z autorovej doterajšej filmovo-kritickej praxe.
Publikácia obsahuje i kompletný názvový i menný register, ktoré zahŕňajú všetky tri vydania. Viac informácií nájdete tu |
|
Na jubilejnom 60. MFF Cannes 2007 bola prezentovaná brožúra Slovak Films 2007-2008, ktorá v sebe spája doteraz vydávaný Katalóg slovenských filmov a Slovak Film Guide. Publikácia je v anglickom jazyku a pozrieť alebo stiahnuť si ju môžete tu |
|
Na jubilejnom 60. Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes (16.-27.5.) bude mať Slovensko už po štvrtýkrát zastúpenie na medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film 2007, po prvýkrát v spoločne len s Českou republikou. Pavilón bude slúžiť ako miesto pre zahraničných záujemcov o informácie o slovenskej audiovízii, ale aj ako priestor pre slovenských zástupcov prezentovať svoju tvorbu a činnosť. Slovenskú účasť v pavilóne organizačne zabezpečuje SFÚ v spolupráci so SAPA s finančnou podporou MK SR. V pavilóne bude k dispozícii nový propagačný materiál k slovenskej audiovízii pod názvom Slovak Films 2005 – 2007, v ktorom sú spojené doteraz osobitne vydávané publikácie, a to katalóg s prehľadom filmov od roku 1993 Slovak Films a Slovak Film Guide. Slovensko sa vďaka členstvu SFÚ v medzinárodnej organizácii European Film Promotion zapojí po prvýkrát aj do projektu Producer on the Move, zameraného na prezentáciu vybraného perspektívneho producenta z každej členskej krajiny EFP a na medzinárodný networking medzi producentmi z celého sveta. Zástupcom Slovenska bude producent filmu Rozhovor s nepriateľom Marek Veselický. Podrobnejšie informácie nájdete na www.aic.sk. |
|
Dňa 4. mája 2007 sa v Dolnom Kubíne uskutočnila vernisáž výstavy Slovenský filmový plagát. Výstava predstavuje na viac ako štyridsiatich dielach z obdobia 60. až 80. rokov zvláštnu a pozoruhodnú kapitolu slovenskej výtvarnej tvorby. Výstava Slovenský filmový plagát je inštalovaná v Malej výstavnej sieni Župného domu a potrvá do 24. júna 2007.
Viac informácií nájdete v servise pre médiá v tlačovej správe.
|
|
V dňoch 2. – 6.5. 2007 sa v bratislavskom Charlie centre uskutočnia Dni indického filmu v Bratislave. Prehliadka sa bude konať na základe medzištátnej kultúrnej dohody medzi ministerstvom kultúry SR a Indie. Hlavnými organizátormi prehliadky sú Veľvyslanectvo Indie na Slovensku a Slovenský filmový ústav s finančnou podporou MK SR. Program je zostavený z divácky náročných filmov, ale aj z diváckych hitov s množstvom piesní a tanca. Na Slovensku sa takáto prehliadka koná po prvýkrát. Slávnostné otvorenie prehliadky bude len na pozvánky. Ostatné predstavenia sa budú konať vždy o 18.hod., v nedeľu 6. mája budú dve predstavenia, o 15. a o 18.hodine. Všetky filmy budú mať anglické titulky a slovenské elektronické titulky.
Program
3. mája, 18:00, Kinosála 2 - Niekedy áno, niekedy nie (Kabhi haan Kabhi naa), 1993, 158 min., r. Kundan Shah
4. mája, 18:00, Kinosála 2 - Túžby srdca (Dil chahta hai), 2001, 183 min., r. Farhan Akhtar
5. mája, 18:00, Kinosála 2 - Plamene (Sholay), 1975, 188 min., r. Ramesh Sippy
6. mája, 15:00, Kinosála 2 - Teroristka (The Terrorist), 1999, 95 min., r. Santosh Sivan
6. mája, 18:00, Kinosála 2 - Čandní – Dievča menom Mesačný svit (Chandni), 1989, 186 min., r. Yash Chopra
VSTUP NA VŠETKY PREDSTAVENIA JE VOĽNÝ !!!
Indická kinematografia
Indický film - bulletin
|
|
26.3. 2007 projekciou najnovšieho filmu Věry Chytilovej Hezké chvilky bez záruky začal 14. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2007, ktorá bude prebiehať v ôsmich mestách Slovenska v dňoch 26. marca až 25. apríla 2007.
Tohoročnú putovnú prehliadku tvorí 15 sekcií, vyše 250 predstavení, viac než 150 hraných, dokumentárnych a krátkych filmov. Tradične ju navštívi niekoľko zaujímavých hostí. Program prehliadky tvoria nasledujúce sekcie: Nový český film, Novinky českej televíznej tvorby, Bonus: Novinky ASFK, Profil: Věra Chytilová (režisérka osobne predstaví svoj nový film Hezké chvilky bez záruky), Profil: Vasilij Šukšin, Profil: Wim Wenders, Profil: Otar Ioseliani, Profil: Krzysztof Piesiewicz (scenárista bude hosťom Febiofestu), Pocta Martinovi Slivkovi, To najlepšie z Febia, Čínske kvarteto, Ozveny svetových festivalov, Projekt 100, Poľská národná filmová škola Lodž: Vtedy a teraz (výborná príležitosť vidieť študenské filmy A. Wajdu, R. Polanskeho, K. Kieślowskeho), Jeden deň pre slovenský film (premietanie filmov ankety TOP 100 SK, ktorá sa realizovala prostredníctvom internetového projektu Azyl). Podrobnejšie informácie o sekciách a ich jednotlivých filmových tituloch nájdete na stránke www.asfk.sk.
Program Febiofest 2007 (PDF, 215kB)
|
|
14. Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest
V dňoch 26. marca až 25. apríla sa v ôsmich slovenských mestách (Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Poprad, Martin, Prešov, Žilina, Košice) uskutoční už štrnásta Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest, ktorá každoročne predstavuje aktuálnu českú filmovú a televíznu tvorbu. Jej program pozostáva zo sekcií Nový český film, Novinky českej televíznej tvorby, To najlepšie z Febia, ďalej ho tento rok dopĺňajú profily Věry Chytilovej, Vasilija Šukšina, Wima Wendersa, Otara Ioselianiho, Krzysztofa Piesiewicza a tradičné sekcie Bonus: Novinky ASFK, Ozveny svetových festivalov, Projekt 100 – 2007. Oživením tohtoročného festivalu budú sekcie Čínske kvarteto, Poľská národná filmová škola Lodž: Vtedy a teraz, špeciálnou bude sekcia Jeden deň pre slovenský film, ktorá ponúkne filmy ankety TOP 100 SK, ktorá sa realizovala prostredníctvom internetového projektu Azyl. Podrobný program nájdete pred začatím festivalu na www.asfk.sk a na www.sfu.sk. |
|
Z 57. ročníka MFF Berlín si koprodukčný česko-slovenský film Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzla odniesol najprestížnejšiu neštatutárnu cenu – Cenu FIPRESCI. Festivalový denník Hollywood Reporter dokonca tipoval Menzlov film na jedného z favoritov na budúcoročného Oscara. |
|
Na tohtoročnom MFF Berlín (8. - 18. februára 2007) bude mať Slovensko zastúpenie v súťaži vďaka minoritnej koprodukcii s Českou republikou Obsluhoval jsem anglického krále (r. Jiří Menzel). Slávnostnú súťažnú projekciu vo festivalovom paláci v piatok 16. 2. 07 osobne spolu s režisérom a ďalšími tvorcami uvedú aj Zuzana Fialová a Marián Labuda. V rámci Európskeho filmového trhu (EFM) sa odpremietajú filmy Rozhovor s nepriateľom (r. Patrik Lančarič), Obsluhoval som anglického kráľa a rozpracovaný projekt Bathory (r. Juraj Jakubisko). Okrem trhových projekcií konkrétnych titulov sa o propagáciu slovenskej audiovízie bude usilovať predovšetkým SFÚ. Na EFM už po druhýkrát s Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a Slovinskom pripravuje stánok Central European Cinema. Herečka Táňa Pauhofová sa na Berlinale predstaví ako prvá slovenská Shooting Star a scenáristka Zuzana Liová sa predstaví v rámci celoročného tríningového programu pre scenáristov ScripTeast. Viac v tlačovej správe.
|
|
Slovenský filmový ústav, kancelária MEDIA Desk Slovensko v spolupráci s 8. MFF Bratislava v piatok 8.12. 2006 v multiplexe Palace Cinemas v bratislavskom nákupno-zábavnom centre Aupark predstavili pripravované slovenské a koprodukčné hrané, dokumentárne a animované projekty pod názvom „Nové slovenské filmy 2007 – 2008“. Viac informácií nájdete tu a podrobné informácie o jednotlivých projektoch tu. |
|
V DVD edícii slovenských filmov z 80. rokov sa predalo viac ako 100 000 nosičov
DVD edíciu Slovenský film 80. rokov pripravili Slovenský filmový ústav (SFÚ) a vydavateľstvo Petit Press s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Vďaka nej vyšlo od 2. októbra do 4. decembra 2006 desať DVD titulov so slovenskými filmami, ktoré sa stretli s obrovským záujmom u odbornej i laickej verejnosti. Predalo sa viac ako 100 000 DVD nosičov. Informácie o jednotlivých tituloch i výsledky predaja k 31.12. 2006 nájdete tu.
Na úspech edície nadviaže na jeseň DVD projekt Slovenský film 70. rokov, ktorý tiež prinesie desať titulov, tentoraz z obdobia 70. rokov. |
|
Vážení kolegovia,
v súvislosti s prípravou publikácie Filmová ročenka 2006 si Vás dovoľujeme požiadať o poskytnutie informácií o filmoch vyrobených v roku 2006, t. j. s © 2006 (hraných, dokumentárnych, animovaných a iných) Vašou spoločnosťou, ktoré by mali tvoriť jej súčasť. Tieto informácie budú zaradené do kapitoly Slovenská filmová tvorba a videotvorba 2006, ktorej zámerom je zmapovať slovenskú filmovú produkciu za príslušné časové obdobie.
Rozpis informácií, o ktoré Vás žiadame, nájdete v dotazníku. Pre zjednodušenie nám môžete poslať titulkovú listinu filmu a v dotazníku vyplniť len tie údaje o filme, ktoré sa v nej nenachádzajú (napr. minutáž, metráž, nosič, obsah, ocenenia a pod.).
Na výber máte dotazník vo formáte RTF alebo PDF.
Dotazník (formát RTF)
Dotazník (formát PDF)
Vyplnené dotazníky zašlite poštou na adresu: Redakcia filmovej ročenky, Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava 1 alebo e-mailom: rocenka@sfu.sk. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujete prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky na číslo 02/57 10 15 04. |
|
Nástenný filmový kalendár na rok 2007 sa viaže k DVD edícii Slovenský film 80. rokov, v ktorej Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s denníkom SME vydal na DVD filmy Fontána pre Zuzanu Dušana Rapoša, Chodník cez Dunaj Miloslava Luthera, Iba deň režisérskej trojice Michal Ruttkay, Vladimír Štric, Kvetoslav Hečko, Iná láska Dušana Trančíka, Ja milujem, ty miluješ Dušana Hanáka, Južná pošta Stanislava Párnického, Noční jazdci Martina Hollého, Pásla kone na betóne Štefana Uhra, Pomocník Zora Záhona a Sladké starosti Juraja Herza. Filmový kalendár obsahuje fotografie z desiatich titulov edície, ktoré dopĺňajú list s fotografiou jedného z kolibských štúdií, v ktorom filmy vznikali, a list s fotografiami všetkých režisérov jednotlivých titulov DVD edície.
V predaji od decembra 2006 vo vybraných slovenských kníhkupectvách a SFÚ za 199 Sk.
Kontakt: Marína Kuruczová, Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava, tel.: 02/57 10 15 11, fax: 02/52 96 34 61, e-mail: obchodne@sfu.sk
|
|
Vypredaná zbojnícka trilógia pozostávajúca z 2 DVD Jánošík - obsahujúceho filmy Jánošík (1921, Jaroslav Siakeľ) a Jánošík I-II (1962 – 63, Paľo Bielik), DVD Pacho, hybský zbojník (1975, Martin Ťapák) a DVD Zbojník Jurko (1976, Viktor Kubal) sa po dolisovaní dostáva opäť do predaja ako vhodný vianočný darček!
|
|
V piatok 8. decembra sa o 14.00 v kinosále číslo 12 v Palace Cinemas v Bratislave ako jedno zo sprievodných podujatí MFF Bratislava uskutoční prezentácia pripravovaných hraných, dokumentárnych a animovaných filmov pod názvom Nové slovenské filmy 2007 – 2008. Vzhľadom k veľkému množstvu projektov (okolo 200) v rôznych štádiách realizácie (od vývoja až po postprodukciu) dostanú priestor najmä tie, ktoré majú plánovanú premiéru v kinách v rokoch 2007 – 2008. Spoluorganizátormi podujatia sú MFF Bratislava, MEDIA Desk Slovensko a Slovenský filmový ústav. |
|
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) organizuje počas tohtoročného MFF Bratislava po prvýkrát slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti. Ceny sa budú udeľovať v štrnástich kategóriách. Slávnostný večer začína v piatok 8. decembra o 20.00 hod. Jeho záznam odvysiela STV2 16. 12. o 20.05. |
|
Od 14. novembra 2006 si filmoví fanúšikovia budú môcť v Slovenskom filmovom ústave za 420,- Sk kúpiť knihu Jean-Luc Godard: Príbeh(y) filmu, ktorá vyšla nedávno v nakladateľstve Camera obscura. Viac informácií o knihe nájdete tu. SFÚ je jediným predajcom tejto knihy na Slovensku. |
|
Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR pripravili na jeseň projekt, ktorý by mal na trh vrátiť slovenské filmy. Od 2. októbra do konca roka 2006 si budú môcť záujemcovia každý týždeň zakúpiť v novinových stánkoch DVD s jedným slovenským filmom z 80. rokov za 99 slovenských korún. DVD edícia nesie názov Slovenský film 80. rokov a tvorí ju výber desiatich filmov zo 102 celovečerných hraných filmov, ktoré v danom období vznikli. Filmy majú remastrovaný obraz i zvuk a obsahujú slovenské i anglické titulky.
Ďalšie informácie o DVD edícii Slovenský film 80. rokov a objednávkový kupón nájdete na www.sme.sk/dvd.
denník SME - príloha s výsledkami predaja (PDF 1,3Mb).
Zoznam DVD titulov
|
|
Renáta Šmatláková – Martin Šmatlák: Filmové profily
Slovenský filmový ústav vydal dvojjazyčnú slovensko-anglickú publikáciu encyklopedického charakteru Filmové profily, ktorá na 876 stranách ponúka podrobné informácie o 68-ich slovenských režiséroch hraných dlhometrážnych filmov, teda i všetkých režisérov filmov z edície Slovenský film 80. rokov. Texty jednotlivých profilov pozostávajú z krátkej biografie, kompletnej filmografie a výberovej bibliografie. Obrazovo ich dopĺňajú portrétne fotografie tvorcov a zábery z vybraných filmových diel. Orientáciu v prehľadne štruktúrovanom texte publikácie čitateľovi uľahčujú menný a názvový register. Publikáciu si za 650,- Sk môžete objednať v SFÚ a kúpiť v SFÚ a vybraných kníhkupectvách. Ako ukážku pripájame profil Dušana Rapoša, ktorého film Fontána pre Zuzana na DVD si môžete kúpiť spolu s denníkom SME už 2. 10. 2006 za 99,- Sk.
SK CINEMA
Ukážka (PDF, 44Kb)
Slovenský film 80. rokov na DVD
Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR pripravili na jeseň projekt, ktorý by mal na trh vrátiť slovenské filmy. Od 2. októbra do konca roka 2006 si budú môcť záujemcovia každý týždeň zakúpiť v novinových stánkoch DVD s jedným slovenským filmom z 80. rokov za 99 slovenských korún. DVD edícia nesie názov Slovenský film 80. rokov a tvorí ju výber desiatich filmov zo 102 celovečerných hraných filmov, ktoré v danom období vznikli. Filmy majú remastrovaný obraz i zvuk a obsahujú slovenské i anglické titulky.
Ďalšie informácie o DVD edícii Slovenský film 80. rokov a objednávkový kupón nájdete na www.sme.sk/dvd.
|
|
Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press pripravili na jeseň projekt, ktorý by mal na trh vrátiť slovenské filmy. Od 2. októbra do konca roka si budú môcť záujemcovia každý týždeň zakúpiť v novinových stánkoch DVD s jedným z desiatich slovenských titulov z 80. rokov za 99 slovenských korún. DVD edícia nesie názov Slovenský film 80. rokov a prináša desať filmov, ktoré si diváci opäť radi pozrú - Fontána pre Zuzanu (1985, r. Dušan Rapoš), Chodník cez Dunaj (1989, r. Miloslav Luther), Iba deň (1989, r. Michal Ruttkay, Vladimír Štric, Kvetoslav Hečko), Iná láska (1985, r. Dušan Trančík), Ja milujem, ty miluješ (1980, r. Dušan Hanák), Južná pošta (1987, r. Stanislav Párnický), Noční jazdci (1981, r. Martin Hollý), Pásla kone na betóne (1982, r. Štefan Uher), Pomocník (1981, r. Zoro Záhon), Sladké starosti (1984, r. Juraj Herz).
Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá a na www.sfu.sk a www.sme.sk/dvd.
|
|
14. 9. 2006 nadobudol účinnosť Knižničný a výpožičný poriadok knižnice Slovenského filmového ústavu. Jeho znenie a Cenník služieb a poplatkov knižnice Slovenského filmového ústavu nájdete na našej webovej stránke v časti o nás / oficiálne dokumenty i priamo v časti venovanej knižnici (o nás / knižnica). |
|
Americká verzia filmu Sila ľudskosti: Nicholas Winton režiséra Mateja Mináča bola pod názvom The Power of Good nominovaná za spoločnosť Cinemax Real Life na 27. Spravodajské a dokumentárne ceny EMMY v kategórii Výnimočný celovečerný historický program. Ceny budú udelené 25. septembra 2006 v hoteli Marriott Marquis v New Yorku.
Film už získal International Emmy Award v roku 2002. |
|
Vo štvrtok 14. 9. 2006 začal v 36 filmových kluboch a kinách v 26 mestách dvanásty ročník nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100, ktorá už tradične prináša nielen významné diela zo zlatého fondu svetovej kinematografie, ale aj najnovšie filmy, ktoré zaznamenali úspech na prestížnych medzinárodných filmových festivaloch. V tohtoročnej kolekcii sú filmy Křižnik Poťomkin (r. Sergej M. Ejzenštejn), Na konci s dychom (r. Jean-Luc Godard), Na východ od raja (r. Elia Kazan), Keby... (r. Lindsay Anderson), Dvojaký život Veroniky (r. Krzysztof Kieślowski), Motocyklové denníky (r. Walter Salles), Dieťa bratov Dardenneovcov, Manderlay (r. Lars von Trier), THX 1138 (r. George Lucas) a Commitments (r. Alan Parker). Prehliadke je už po štvrtý raz venované Zvláštne vydanie mesačníka Film.sk – Projekt 100 -2006. Informácie a aktualizovaný program nájdete na stránkach organizátorov slovenskej časti projektu 100 – Slovenského filmového ústavu v servise pre médiá a Asociácie slovenských filmových klubov. Projekt 100 - 2006 trvá do 14. 12. 2006. |
|
V septembri pokračuje prehliadka slovenských filmov s anglickými titulkami Slovak Films 1990 – 2006, počas ktorej sa všetky slovenské filmy budú uvádzať s anglickými titulkami. Prehliadka, ktorú pripravil Slovenský filmový ústav predstaví súčasné filmy a je výnimočnou príležitosťou pre zahraničných návštevníkov Slovenska zoznámiť sa s aktuálnou slovenskou a koprodukčnou filmovou tvorbou. Uskutoční sa v FK Charlie Centrum na Špitálskej ul. 4 v Bratislave. Program prehliadky nájdete tu v Filmotéka – študijné kino SFÚ.
|
|
Na krste mimoriadnej publikácie Renáty a Martina Šmatlákovcov Filmové profily (SFÚ, 2005) sa mimoriadne stretlo toľko žijúcich slovenských režisérov ako nikdy doteraz. Na fotografii Petra Procházku sú zľava - Eduard Grečner, Dušan Trančík, Juraj Lihosit, Jozef Slovák, Zoro Záhon, Miloslav Luther, Peter Solan, Renáta Šmatláková, Dušan Hanák, Vladimír Štric, Alois Ditrich, Stanislav Párnický, Jozef Heriban, Ladislav Halama a pred nimi kľačia Martin Ťapák a Martin Šmatlák.
|
|
Dobrá správa pre všetkých fanúšikov. Dlho očakávané Elo Havetta Collection je už v predaji. 2-DVD je poctou jednému z najosobitejších filmárov slovenskej kinematografie, ktorý sa svojou tvorbou a výnimočným autorským rukopisom výraznou mierou pričinil o jej etablovanie v širšom európskom kontexte. Okrem dvojice hraných filmov Ela Havettu – Slávnosť v botanickej záhrade a Ľalie poľné – sa na ňom nachádzajú i tri jeho krátkometrážne diela: 34 dní absolútneho kľudu, Predpoveď: nula, Svätá Jana a celý rad faktografických textov o dielach a ich tvoroch. Medzi bonusmi nájdete i dokument Juraja Johanidesa a Marka Škopa Slávnosť osamelej palmy.
DVD si môžete kúpiť za 699,- Sk vo vybraných predajniach, alebo priamo v SFÚ, prípadne objednať na obchodne@sfu.sk.
Podrobné informácie o ďalších publikáciách, VHS a DVD, ktoré vydal SFÚ i možnosti ich zakúpenia nájdete tu. |
|
Práve vyšiel Zborník textov z 9. česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 20. – 23. októbra 2005 v Častej-Píle pri Modre. Hlavným organizátorom konferencie bola Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Pravidelné filmologické konferencie sú charakteristickou súčasťou fungujúceho prostredia filmovej kritiky v rámci tej ktorej národnej filmovej kultúry. Tieto stretnutia sú venované najmä filmovým historikom, teoretikom a študentom filmovej vedy, no zároveň sú celý čas otvorené každému záujemcovi o kritické premýšľanie a poznávanie domácej i svetovej kinematografie. Podrobné informácie o tejto i ďalších publikáciách, VHS a DVD, ktoré vydal SFÚ a možnosti ich zakúpenia nájdete tu. |
|
15. 8. 2006 nadobudol účinnosť Poriadok pre sprístupňovanie filmových kópií audiovizuálnych diel a zvukovoobrazových záznamov, archívnych dokumentov a zbierkových predmetov a s tým spojených služieb Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu. Jeho znenie a Cenník platených služieb a sadzobník poplatkov nájdete na našej webovej stránke v časti o nás / oficiálne dokumenty. |
|
Celovečerný dokumentárny film Marka Škopa Iné svety bol počas prvého júlového týždňa uvedený v nesúťažnej sekcii na 36. ročníku medzinárodného filmového festivalu Lubušské filmové leto v poľskom Lagowe, kde získal spoločne s českým filmom Miroslava Janeka Vierka Cenu Klubu filmovej kultúry Zielona Góra.
V súťažnej sekcii bol úspešný slovenský televízny film Ticho debutujúcej režisérky Zuzany Liovej, ktorý získal Strieborné hrozno, druhú cenu festivalu ex aequo s nemeckým filmom KussKuss – Dein Glück gehört mir! režiséra Sörena Senna.. Hlavná cena festivalu Zlaté hrozno nebola udelená.
V programe lagowského festivalu sa premietal aj slovenský dokument Vízie z inferna Petra Dimitrova, koprodukčný film Slnečný štát Martina Šulíka a animovaná snímka Nazdravíčko! Ivany Zajacovej a Jozefa Mitala. |
|
Na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti sa na záver Slovenského dňa (25. júla 2006) uskutočnil krst dlho očakávaného dvoj-DVD s tvorbou slovenského režiséra Ela Havettu. Elo Havetta Collection obsahuje Havettove celovečerné snímky Slávnosť v botanickej záhrade (1969) a Ľalie poľné (1972) a jeho tri krátke študentské filmy Svatá Jana (1963), 34 dní absolutního klidu (1965) a Předpověď: nula (1966). Na DVD sa nachádza aj dokument Marka Škopa a Juraja Johanidesa Slávnosť osamelej palmy, ktorý vznikol ako pocta tomuto významnému slovenskému tvorcovi. Krst sa uskutočnil za účasti českého scenáristu Lubora Dohnala, generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu Petra Dubeckého a režiséra Marka Škopa. O možnosti zakúpenia tohto DVD vás budeme včas informovať.
|
|
Film Iné svety Marka Škopa získal na 41. MFF Karlovy Vary 2006 dve ceny - Zvláštne uznanie poroty v súťaži dokumentárnych filmov a ako prvý dokumentárny film v histórii MFF Karlovy Vary Divácku cenu.
Na MFF Karlovy Vary boli uvedené i ďalšie slovenské filmy – Signum laudis (1980) v sekcii Pocta Martinovi Hollému, Mesto lietajúcich slov režisérky Tiny Diosi v sekcii Dokumentárne filmy mimo súťaž a koprodukcný film Šílení Jana Švankmajera v sekcii České filmy 2005 – 2006. Súčasťou MFF Karlovy Vary bola aj prezentácia východoeurópskych dokumentárnych filmov pod názvom Docu Talents From East, ktoré pripravuje MFF Karlovy Vary v spolupráci s Inštitútom dokumentárneho filmu v Prahe a MFDF Jihlava, na ktorom sa so svojím projektom Hľadanie predstavil mladý slovenský dokumentarista Juraj Lehotský a producent filmu Marko Škop. |
|
V letných mesiacoch júl a august budú pracoviská Oddelenia dokumentácie a knižničných služieb a Mediatéky sprístupnené pre verejnosť nasledovne:
UTOROK: |
9-12 h |
STREDA: |
9-12 h |
ŠTVRTOK: |
14-16 h |
|
|
Slovensko bude mať tento rok už po tretíkrát zastúpenie na medzinárodnom filmovom festivale a filmovom trhu v Cannes 2006 (17.-28. 5. 2006) v spoločnom pavilóne s Poľskom a Českom. Pavilón bude slúžiť ako miesto pre zahraničných záujemcov o informácie o slovenskej audiovízii, ale aj ako priestor pre slovenských zástupcov prezentovať svoju tvorbu a činnosť. Slovenskú účasť v pavilóne organizačne zabezpečuje SFÚ v spolupráci so SAPA s finančnou podporou MK SR. Podrobnejšie informácie o ďalších možnostiach prezentácie na filmovom trhu získate na www.aic.sk alebo e-mailom na cinecentre@sfu.sk. |
|
In the part entitled Info & Offer you will find updated versions of two promotional bulletins published on the occasion of Slovakia’s participation in the film market at IFF Cannes 2006, viz.: the Slovak Film Guide 2006 and Slovak Films 1993-2006. These provide the user with all the necessary information about Slovak cinematography and Slovak films, as well as contact information for important institutions and organisations active in the Slovak audio-visual environment. |
|
Druhé pokračovanie výberu z tvorby známeho slovenského filmového kritika a publicistu Pavla Branka je tento krát zamerané na oblasť non-fiction produkcie. Texty viac-menej súmerne pokrývajú obdobie od 60. rokov až po súčasnosť a zastúpené je medzi nimi celé spektrum žánrov a foriem: od analýz a recenzií, cez prehľadové štúdie až po rozhovory s tvorcami. Publikáciu bohato ilustrovanú sprievodnými fotografiami vydal Slovenský filmový ústav v spolupráci so spoločnosťou FOTOFO a Vysokou školou múzických umení v Bratislave. Knihu si môžete kúpiť v SFÚ a vybraných kníhkupectvách za 220,- Sk. |
|
V pondelok 27. marca 2006 sa začne slovenská časť 13. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2006. Otváracím filmom tohtoročnej prehliadky bude nový česko-nemecký celovečerný film Štěstí (r. Bohdan Sláma). Trinásty ročník Febiofestu ponúkne divákom na Slovensku 143 (70 celovečerných a 73 krátkych) filmov v šestnástich sekciách (70 rokov filmu v Zlíne, Bonus: Novinky ASFK, Div(n)é videofilmy VII., Novinky českej televíznej tvorby, Nový český film, Ozveny svetových festivalov, Pocta: Dušan Trančík, Profil: Kim Ki-duk, Profil: Pedro Almodóvar, Projekt 100 – 2006, Retrospektíva: Jan Švankmajer, Retrospektíva: Krzysztof Zanussi, Retrospektíva: Miroslav Janek, Ruský smiech
Študentské filmy, To najlepšie z Febia).
Udalosťou tohto ročníka Febiofestu je osobná účasť svetoznámeho poľského režiséra Krzysztofa Zanussiho. Svoje najnovšie dielo Persona non grata príde uviesť po skončení bratislavskej časti prehliadky 4. apríla do Banskej Bystrice a nasledujúci deň uvedie projekciu tohto titulu v Bratislave.
Febiofest na Slovensku organizujú Asociácia slovenských filmových klubov, Filmové kluby, s.r.o, Slovenský filmový ústav a Febio, s.r.o Praha. Generálnym partnerom Febiofestu je ČSOB, hlavným partnerom Zentiva a partnerom je Skanska.
Viac informácií nájdete na www.asfk.sk.
Program Febiofest (PDF)
|
|
Od februára 2006 sú v predaji priamo v SFÚ a vo vybraných kníhkupectvách ďalšie štyri zaujímavé publikácie. Tri z nich (Filmová ročenka 2004, časopis Kino-Ikon 2/2005, ktorého súčasťou je občasník študentov filmovej vedy FTF VŠMU Frame 2/2005 a monografiu Juraj Jakubisko z pera autorskej dvojice Peter Michalovič – Vlastimil Zuska) - vydal Slovenský filmový ústav. Štvrtú – Jean-Luc Godard: Texty a rozhovory – mapujúcu myslenie významného francúzskeho filmára a dokumentaristu Jean-Luca Godarda od jeho počiatkov až do 90. rokov vydali MFDF Jihlava a FAMU a v SFÚ ju môžete zakúpiť za akciovú cenu 450,- Sk.
Podrobné informácie o týchto i ďalších publikáciách, VHS a DVD, ktoré vydal SFÚ a možnosti ich zakúpenia nájdete tu .
|
|
15. 2. 2006 sa na zasadnutí European Film promotion (EFP), ktoré sa konalo na pôde 56. Medzinárodného filmového festivalu v Berline Slovensky filmovy ustav (SFU) spolu s Poľským filmovým inštitútom stal členom tejto európskej siete organizácii na propagáciu a export filmov. Členstvo v EFP je pre slovenskú kinematografiu veľkým prínosom v oblasti jej propagácie do zahraničia. Viac informácií v tlačovej správe.
|
|
Vážení kolegovia,
v súvislosti s prípravou publikácie Filmová ročenka 2005 si Vás dovoľujeme požiadať o poskytnutie informácií o filmoch vyrobených v roku 2005, t. j. s © 2005 (hraných, dokumentárnych, animovaných a iných) Vašou spoločnosťou, ktoré by mali tvoriť jej súčasť. Tieto informácie budú zaradené do kapitoly Slovenská filmová tvorba a videotvorba 2005, ktorej zámerom je zmapovať slovenskú filmovú produkciu za príslušné časové obdobie. Rozpis informácií, o ktoré Vás žiadame, nájdete v dotazníku. Pre zjednodušenie môžete poslať titulkovú listinu a v dotazníku vyplniť len údaje, ktoré sa v nej nenachádzajú (napr. minutáž, metráž, nosič, obsah, ocenenia a pod.).
Na výber máte dotazník vo formáte RTF alebo PDF.
Dotazník (formát RTF)
Dotazník (formát PDF)
Termín zaslania vyplnených dotazníkov: do 28. februára 2006 – poštou na adresu: Redakcia filmovej ročenky, Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava 1 alebo e-mailom:rocenka@sfu.sk. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujete prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky na číslo 57 10 15 04.
|
|
Súčasťou 56. MFF Berlín (9.-19.2. 2006) je už tradične aj Európsky filmový trh (European Film Market – EFM). Po prvýkrát bude mať na ňom svoje zastúpenie aj Slovenská republika a to ako jedna z krajín spoločného stánku Central European Cinema Stand (číslo 111), ktorý pripravuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Slovenská asociácia producentov v audiovízii (SAPA) v spolupráci s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom a Slovinskom. Projekt prezentácie na MFF a EFM Berlín podporilo Ministerstvo kultúry SR.
Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá a na stránkach AIC. |
|
V programe jubilejného 35. MFF Rotterdam (Holandsko), ktorý sa koná od 25. januára do 5. februára 2006 sú i štyri slovenské a koprodukčné filmy. Šílení (CZ-SK, r. Jan Švankmajer) má na festivale medzinárodnú premiéru v sekcii Kings & Aces a v sekcii Time & Tide budú uvedené Príbehy obyčajného šialenstva (CZ-SK-SRN, r. Petr Zelenka) a Slnečný štát (SK-CZ, r. Martin Šulík) a Piatok alebo iný deň (BE-IT-SK-FR, r. Yvan Le Moine) v sekcii Sturm und Drang. MFF Rotterdam vydáva v súvislosti s uvedením Švankmajerovej novinky scenár k fillmu Šílení v angličtine a nemčine.
|
|
Od 1. januára sa slovenská kancelária MEDIA Desk stala súčasťou Slovenského filmového ústavu. Jej činnosť aj naďalej financuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Európska komisia. Úlohou kancelárie je zabezpečovať distribúciu informácií o programoch MEDIA a administratívnu podporu pre predkladateľov projektov. Všetky kontakty kancelárie MEDIA Desk Slovensko – internetová stránka, e-mailové adresy, poštová adresa a telefónne čísla – zostávajú nezmenené. |
|
Od 11. novembra do 5. decembra sa v New Yorku uskutočnil rozsiahly projekt pod názvom Oslavuj rozličnosť Strednej Európy. Jeho súčasťou boli i projekcie filmov v Anthology Film Archives od 2. do 5. 12. 2005. Úvodného večera sa zúčastnili minister zahraničných vecí Kukan a filmový kritik Martin Ciel. Diváci mali možnosť vidieť filmy 66 sezón (r. P. Kerekes), 118 dní v zajatí ľadu (r. P. Barabáš), Sila ľudskosti – Nicholas Winton (r. M. Mináč), My zdes (r. J. Vojtek), Who is Sahra (r. H. M. Fazeli), Rómsky dom (r. M. Škop), Hej Slováci (r. R. Kirchhoff), Ladomýrske morytáty a legendy (r. P. Kerekes) a Propeler – subkultúry mládeže (r. P. Korec).
|
|
6. 12. 2005 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnila prezentácia česko-slovenskej knihy filmových scenárov Dušana Hanáka pod názvom 3 scénáře. Publikáciu vydal Slovenský inštitút v Prahe v spolupráci s vydavateľstvom LIKA KLUB Praha a Slovenským filmovým ústavom. Kniha obsahuje scenáre k Hanákovým filmom 322 (1969), Ružové sny (1976) a Obrazy starého sveta (1972), ktoré patria k výnimočným režisérovým dielam a získali množstvo medzinárodných ocenení. Je to úvodná kniha voľnej edície pôvodných českých a slovenských scenárov vydavateľstva LIKA KLUB Praha, ktoré predstavovali prelomové body československej kinematografie na konci 20. storočia. Scenáre dopĺňa úvodný text popredného českého filmového historika Jana Lukeša, množstvo dobových fotografií, kompletná filmografia režiséra, autorské vstupy a citáty z ohlasov na filmy v domácej a zahraničnej tlači.
9. 12. 2005 o 17:00 sa bude v priestoroch Piper´s Scottish Pubu konať slovenský krst tejto publikácie na pôde 7. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava v Palace Cinemas v Auparku za osobnej účasti režiséra i ďalších tvorcov uvedených filmov.
|
|
V rámci festivalu Taipei Golden Horse Film Festival (Taiwan) 12.-26. 11. 2005 bude uvedená retrospektívna prehliadka filmov režiséra Dušana Hanáka pod názvom Pocta Dušanovi Hanákovi. Prehliadka ponúkne jeho krátke filmy Artisti, Učenie, Prišiel k nám Old Shatterhand, Omša, Deň radosti, Zanechať stopu i celovečerné filmy 322, Obrazy starého sveta, Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ, Tichá radosť, Papierové hlavy za osobnej účasti režiséra. |
|
V dňoch 18. - 24. novembra 2005 sa v kine Swiatovid v poľských Katowiciach koná prehliadka novej slovenskej tvorby zameraná na študentov slovakistiky s názvom Nové slovenské kino . Prehliadka ponúkne projekcie filmov O dve slabiky pozadu (r. K. Šulajová), Kruté radosti (r. J. Nvota), Útek do Budína (r. M. Luther), Vadí nevadí (r. E. Borušovičová), Hana a jej bratia (r. V. Adásek), Neverné hry (r. M. Pavlátová) a Príbehy obyčajného šialenstva (r. P. Zelenka). Súčasťou programu budú aj projekcie študentských filmov Supper – Man (r. A. Vlk), Super Superman (r. M. Uhrín), Noc v hoteli (r. M. Libovič), Hra (r. J. Kožuch), Lásko má (r. I. Šebestová), Tanečník (r. K. Herczegová), Z ulice (r. S. Petrov) a U Vinca (r. M. Čopíková). Prehliadka sa uskutoční za osobnej účasti niektorých z tvorcov. Hlavným organizátorom podujatia je SFÚ a záštitu prevzal Generálny konzulát SR v Krakowe. |
|
2.11.1975, teda pred 30 rokmi zomrel Pier Paolo Pasolini. Toto výročie si pripomenie retrospektívnou prehliadkou jeho filmov, ktorú v dňoch 21.-27.11.2005 organizuje SFÚ, Taliansky inštitút a ASFK. V bratislavskom FK Charlie centrum budú postupne uvedené filmy
21.11. – Accattone, r. P. P. Pasolini, Tal., 1961, 120 min. (19.45 h.)
22.11. – Evanjelium Sv. Matúša, r. P. P. Pasolini, Tal., 1964, 140 min. (19.45 h.)
23.11. – Teoréma, r. P. P. Pasolini, Tal., 1968, 105 min. (19.45 h.)
24.11. – Dekameron, r. P. P. Pasolini, Tal., 1970, 111 min. (19.45 h.)
25.11. – Canterburské poviedky, r. P. P. Pasolini, Tal./Fran., 1971, 109 min. (19.45 h.)
26.11. – Kytica z tisíc a jednej noci, r. P. P. Pasolini, Tal., 1974, 125 min. (19.45 h.)
27.11. – Saló alebo 120 dní Sodomy, r. P. P. Pasolini, Tal./Fran., 1975, 117 min. (19.45 h.) |
|
V dňoch 30.10. a 9. 11. 2005 sa úvodnou projekciou v Ottawe pod názvom Zakázané slovenské filmy začalo kanadské turné štyroch zakázaných slovenských filmov z obdobia komunizmu. Podujatie organizuje Veľvyslanectvo SR v Ottawe v spolupráci so SFÚ a kanadským filmovým ústavom. Zástupcovia Kanadského filmového ústavu vyjadrili príjemné prekvapenie na návštevnosťou na projekciách a označili prehhliadku a kvalitu filmov za jedno z najkvalitnejších a najvydarenejších filmových podujatí za posledných niekoľko mesiacov. Cieľom prehliadky je ukázať kanadským divákom slovenské „trezorové“ filmy a vysvetliť im, prečo tieto filmy nemohli byť uvedené do distribúcie v čase ich vzniku. 30.10. 2005 boli uvedené filmy Obrazy starého sveta (r. Dušan Hanák) a Ľalie poľné (r. Elo Havetta). 9. 11. Ja milujem, ty miluješ (r. Dušan Hanák) a Balada o siedmich obesených (Martin Hollý). Prehliadka bude pokračovať Toronte, Montreale, Edmontone a Vancouver až do konca januára 2006. |
|
V dňoch 8.-10. 11. 2005 sa koná pravidelná prehliadka novej slovenskej produkcie s názvom Miesto slovenskej kinematografie v európskom kontexte, ktorú organizujú SFÚ, Celoštátna slovenská samospráva a Slovenský inštitút Budapešť. Prehliadka je spojená s odborným seminárom a je určená predovšetkým odborníkom a študentom slovenských gymnázií a vysokých škôl v Maďarsku. Počas prehliadky budú uvedené filmy O dve slabiky pozadu (r. K. Šulajová), Slnečný štát (r. M. Šulík), Konečná stanica (r. J. Chlumský), Príbehy obyčajného šialenstva (r. P. Zelenka), Nepochovaný mŕtvy (r. M. Mészáros) a ukážky z prác študentov VŠMU. Z dokumentárnych filmov prehliadka ponúkne snímky Slávnosť osamelej palmy (r. M. Škop, J. Johanides), My zdes (r. J. Vojtek), LooP (r. M. Balog), v jej programe je aj animovaná snímka Nazdravíčko! (r. I. Zajacová). Prehliadka sa uskutoční za osobnej účasti Petra Dubeckého, Ondreja Šulaja a Marka Škopa. |
|
V novembri 2005 budú slovenské filmy uvedené na troch festivaloch a medzinárodných prehliadkach v Ríme, a potom v Miláne a v Turíne. Od 7. do 20.11. sa koná najpopulárnejší rímsky filmový festival MedFilm Festival. Slovensko zastupujú predseda Klubu filmových novinárov Jaroslav Hochel ako člen medzinárodnej poroty, študent Matúš Prikler ako člen medzinárodnej študentskej poroty. Na festivale budú uvedené filmy filmy Hľadanie ilúzií (r. S. Karimi), Čisté srdce (r. D. Rusnoková), Mr. Noproblem (r. I. Popovič) a Autoportrét (r. M. Prikler). Hoci sa do výberu nedostal ani jeden celovečerný slovenský film, v deň venovaný našim filmom na festivale sa premietne úspešný taliansky film Sväté srdce, so slovenskou herečkou Barborou Bobuľovou v hlavnej úlohe.
|
|
Od 14. novembra 2005 si filmoví fanúšikovia budú môcť v Slovenskom filmovom ústave za 490,- Sk kúpiť knihu Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Krása je symbolem pravdy. Kniha vyšla nedávno v nakladateľstve Camera obscura a obsahuje rozhovory, eseje, prednášky, korešpondenciu, filmové scenáre a iné texty z rokov 1967—1986. Viac informácií o knihe nájdete tu. SFÚ je jediným predajcom tejto knihy na Slovensku.
Z ruských, polských, francouzských, anglických a italských originálů přeložili Miloš Fryš, Jaromír Blažejovský, Jiří Houdek, Galina Kopaněvová, Petr Janyška, Eva Soukupová, Martin Skořepa, Josef Fryš a Petr Gajdošík.
Vydalo nakladatelství
Miloš Fryš
Jaromíra Zástěry 539
CZ—261 01 Příbram
www.cameraobscura.wz.cz,
milos.frys@seznam.cz
tel.: ++420 318 629 650
v roce 2005 jako svou 1. publikaci.
456 stran.
Vydání první. Náklad 1.000 výtisků.
Doporučená cena 390 Kč.
ISBN 80-903678-0-1
OBSAH
Rozhovory
S Alexandrem Lipkovem
S Olgou Surkovovou
S Toninem Guerrou
S Glebem Panfilovem
S Jurriënem Roodem
S Igorem Pomerancevem
S Jerzym Illgem a Leonardem Neugerem
Poslední rozhovor (s Victorem Loupanem)
Eseje
Zapečetěný čas
Za Vladimirem Vysockým
Básník filmu
Slovo o Apokalypse
Rozhodnutí
Na cestě za vírou a svobodou
Přednášky o filmové režii
Korespondence
Neberte nám Rubleva (Alexeji Romanovovi)
"Často na Vás myslím..." (s Grigorijem Kozincevem)
Dva dopisy do Zóny (Sergeji Paradžanovovi)
Dopis otci
Závěť
Filmový záměr, povídka a scénáře
Koncentrát (filmová povídka)
Objednávka filmu Zpověď (filmový záměr)
Bílý den (úryvek filmového scénáře)
Hoffmanniáda (filmový scénář)
Dokumentace
Data života Andreje Tarkovského
Filmografie Andreje Tarkovského
Dokumentární filmy o Andreji Tarkovském a jeho díle
Divadelní a rozhlasové režie Andreje Tarkovského
Divadelní hry podle děl Andreje Tarkovského
DVD a bonusy na DVD
Soundtracky a jiné hudební nahrávky
Výběrová bibliografie
Ediční poznámka
Resumé
Jmenný rejstřík
Rejstřík uměleckých děl
|
|
Dňa 19. októbra 2005 sa v Rožňave uskutočnilo slávnostné odhalenie pamätnej tabule filmového režiséra a scenáristu Jána Kadára (1918 – 1979), držiteľa Oscara za film Obchod na korze. Odhalenie pamätnej tabule, ktoré pripravili mesto Rožňava a Slovenský filmový ústav, bolo spojené s projekciou filmu Obchod na korze v miestnom kine Panorama a lektorským úvodom filmového historika prof. Václava Maceka, ktorý je autorom pripravovanej monografie o Jánovi Kadárovi. |
|
Od 4. októbra do 20. decembra každý utorok večer od 19.30 do 22.30 bude v bratislavskom kine Tatra prebiehať druhý ročník Filmovej školy Bratislava 2005. Ojedinelý projekt je určený všetkým fanúšikom filmu bez vekového obmedzenia, ktorí sa zatiaľ filmu nevenujú profesionálne. Frekventanti kurzu budú sledovať vznik filmu od začiatku až po koniec, od nápadu či námetu až po záverečnú realizáciu. Súčasťou kurzu budú prednášky (napr. scenáristky Evy Borušovičovej, režiséra Miloslav Luthera, producenta Patrika Pašša, dokumentaristu Petra Kerekesa, držiteľ nominácie na študentského Oscara za animovaný film V kocke Michal Strussa..), projekcie filmov a diskusie. Prihlásiť sa možno ešte stále prostredníctvom e-mailu na info@skolafilmu.sk. Viac info na www.skolafilmu.sk.
|
|
Po vlaňajšom mimoriadne úspešnom Týždni čínskych filmov na Slovensku sa v dňoch 17. - 23. októbra 2005 uskutoční recipročné podujatie pri príležitosti 55. výročia nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov - Týždeň slovenského filmu v Pekingu. Pripravené sú projekcie filmov Lalie poľné (r. E. Havetta), Pásla kone na betóne (r. Š. Uher), Neverné hry (r. M. Pavlátová), O dve slabiky pozadu (r. K. Šulajová), Dážď padá na naše duše (r. V. Balco), Útek do Budína (r. M. Luther) a Sokoliar Tomáš (r. V. Vorlíček). Prehliadka sa uskutoční za účasti režisérky Kataríny Šulajovej, scenáristu Ondreja Šulaja, producenta Patrika Pašša a generálnej riaditeľky Sekcie médií a audiovízie MK SR Zuzany Mistríkovej. |
|
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) nominovala ako národného kandidáta na 78. cenu Americkej filmovej akadémie v kategórii Najlepší cudzojazyčný film Slnečný štát Martina Šulíka, ktorý vznikol v česko-slovenskej koprodukcii. „Vážim si režiséra Martina Šulíka a scenáristu Mareka Leščáka, že sa rozhodli zmeniť svoj štýl a uhol pohľadu – známy najmä z filmov Záhrada a Orbis Pictus – a zamerali sa tentoraz na súčasnosť. Ich tvorivý výkon je o to cennejší, o čo viac sa z našich kín a televíznych obrazoviek vytráca odraz doby, v ktorej žijeme. Pritom potreba pôvodnej reflexie ukrytá v tvorbe, je pre národ nesmierne dôležitá, súvisí s ňou budovanie novej hierarchie hodnôt v spoločnosti a aj vlastná národná hrdosť. Nie je možné obnoviť ju bez politickej vôle a medializácie,“ povedala v súvislosti s nomináciou Šulíkovho filmu na Oscara pre Film.sk prezidentka SFTA Zuzana Gindl-Tatárová. Pre Šulíka je to už piata národná nominácia. S výnimkou Nehy, ktorá vznikla ešte v rámci Československa boli slovenským kandidátom na Oscara všetky jeho celovečerné filmy. |
|
V rámci Dní slovenskej kultúry sa od 16. do 22. septembra 2005 v Sofii uskutoční filmová prehliadka, zameraná prevažne na súčasnú kinematografiu. Uvedené budú filmy Martina Šulíka The City of the Sun (Slnečný štát, 2004) a Tenderness (Neha, 1991), ďalej The Angel of Mercy (Anjel milosrdenstva, 1993) Miloslava Luthera a snímka It Will Stay Between Us (Zostane to medzi nami, 2003) Mira Šindelku. Počas filmovej prehliadky sa bude konať aj výstava venovaná tvorbe režiséra Martina Slivku, ktorý v Bulharsku nakrútil niekoľko dokumentov, pričom na prehliadke bude uvedená jeho snímka A Person Leaves Us (Odchádza človek, 1968). Prehliadka ponúkne aj dokument Hey You, Slovak! (Hej, Slováci!, 2002) Roba Kirchhoffa. |
|
Súčasťou Dní slovenskej kultúry (9. 9. – 30. 10. 2005) vo Frankfurte nad Mohanom bude i filmová prehliadka, ktorá sa uskutoční v dňoch 25. – 30. 9. 2005 v miestnom Deutsches Filmmuseum. Nemeckí diváci uvidia filmy Martina Šulíka (Všetko čo mám rád, Krajinka), Dušana Hanáka (Ja milujem, ty miluješ, Papierové hlavy), Petra Kerekesa (66 sezón), Laca Halamu (Tábor padlých žien, ktorého projekciu doplní autorské čítanie spisovateľa Antona Baláža) a Juraja Jakubiska. Tvorbu posledne menovaného slovenského režiséra sa nemeckí partneri rozhodli prezentovať jeho ostatným dielom, českým filmom Post coitum.
Viac informácií o podujatí a celý program nájdete na adrese www.slowakische-kulturtage.de. |
|
Od konca septembra je v predaji prvé tohtoročné číslo časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon. Hlavnou témou čísla sa stal fenomén kompilačného, strihového, kolážového alebo found footage filmu. Súbor textov sleduje rôzne príznaky alebo aj štýly takto orientovanej práce s filmovým materiálom plus rôzne spôsoby kritického uvažovania o jej významoch/politikách. Tvoria ho texty o experimentálnom „asamblážovom“ filme, o históriách tohto filmového subžánru, prípadne texty o slovenských filmoch, ktoré kolážujú archívny filmový materiál. Blok štúdií dopĺňajú aj recenzie na literatúru k téme. Súčasťou Kino-Ikonu 1/2005 je občasník študentov filmovej vedy FTF VŠMU Frame 1/2005 venovaný téme Realita (?).
Miesta predaja nájdete tu.
|
|
Česko-slovenský film Martina Šulíka Slnečný štát a maďarsko - slovensko - poľský film Márty Mészáros Nepochovaný mŕtvy sú na zozname 46 európskych filmov, ktoré sa budú uchádzať o Európske filmové ceny 2005. Po vlaňajších Želaroch má teda tohto roku Slovensko o jedného zástupcu viac. Zo zoznamu (nájdete ho tu ) bude 1 600 členov Európskej filmovej akadémie (je medzi nimi i päť Slovákov) v priebehu najbližších týždňov vyberať nominácie v jednotlivých kategóriách. Tie budú oznámené začiatkom novembra na filmovom festivale v španielskej Seville. Európske filmové ceny budú odovzdané 3. decembra v Berlíne. |
|
Súčasťou Dní slovenskej kultúry (9. 9. – 30. 10. 2005) vo Frankfurte nad Mohanom bude i filmová prehliadka, ktorá sa uskutoční v dňoch 25. – 30. 9. 2005 v miestnom Deutsches Filmmuseum. Nemeckí diváci uvidia filmy Martina Šulíka (Všetko čo mám rád, Krajinka), Dušana Hanáka (Ja milujem, ty miluješ, Papierové hlavy), Petra Kerekesa (66 sezón), Laca Halamu (Tábor padlých žien, ktorého projekciu doplní autorské čítanie spisovateľa Antona Baláža) a Juraja Jakubiska. Tvorbu posledne menovaného režiséra sa nemeckí partneri rozhodli prezentovať jeho ostatným filmom Post coitum.
Viac informácií o podujatí nájdete v tlačovej správe v servise pre média a na adrese cely program na www.slowakische-kulturtage.de.
|
|
V rámci Dní slovenskej kultúry sa od 16. do 22. septembra 2005 v Sofii uskutoční filmová prehliadka, zameraná prevažne na súčasnú kinematografiu. Uvedené budú filmy Martina Šulíka Slnečný štát (2004) a Neha (1991), ďalej Anjel milosrdenstva (1993) Miloslava Luthera a snímka Zostane to medzi nami (2003) Mira Šindelku. Počas filmovej prehliadky sa bude konať aj výstava venovaná tvorbe režiséra Martina Slivku, ktorý v Bulharsku nakrútil niekoľko dokumentov, pričom na prehliadke bude uvedená jeho snímka Odchádza človek (1968). Prehliadka ponúkne aj dokument Hej, Slováci! (2002) Roba Kirchhoffa. Viac informácií nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá.
|
|
XI. ročník nekomerčnej filmovej prehliadky Projekt 100 – 2005 na Slovensku organizujú Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Prehliadka prinášajúca už tradične divákom významné diela zo zlatého fondu svetovej kinematografie, ale aj najnovšie filmy, ktoré zaznamenali úspech na prestížnych medzinárodných filmových festivaloch, sa tento rok koná v rekordnom počte 40-tich filmových klubov a kín na Slovensku. Novinkou je, že sa termín konania prehliadky presunul z jarných mesiacov na jesenné. Projekt 100 - 2005 na Slovensku trvá od 15. septembra do 15. decembra 2005.
Do tohtoročnej kolekcie sú zaradené filmy Metropolis (1926), Moderná doba (1936), Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966), Polnočný kovboj (1969), Taking Off (1971), Plechový bubienok (1979), Otec na služobnej ceste (1985), Revízori (2003), Káva a cigarety (2003) a Dve tváre Very Drake (2004). V prílohe nájdete program prehliadky. Viac informácií o Projekte 100 – 2005 nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá, na stránkach ASFK (www.asfk.sk) a v Zvláštnom vydaní mesačníka Film.sk, ktoré sa predáva spolu s jeho septembrovým číslom. |
|
V termine od 1. do 4. septembra 2005 sa uskutočnil 13. ročník prehliadky Třinecké filmové leto, doteraz známej ako Těrlické filmové leto. Táto štvordňová prehliadka každoročne ponúka reprezentatívny prierez súčasnou poľskou, slovenskou a českou filmovou tvorbou. V Súťaži debutov sa o priazeň poroty a divákov uchádzal slovenský film Kataríny Šulajovej O dve slabiky pozadu, v sekcii Hity sezóny boli uvedené slovenské a koprodukčné filmy Slnečný štát Martina Šulíka, Konečná stanica Jiřího Chlumského, Nepochovaný mŕtvy Márty Mészáros a Príbehy obyčajného šialenstva Petra Zelenku. Retrospektívna sekcia ponúkla najlepšie filmové komédie. Slovenskými reprezentantmi boli Pacho, hybský zbojník Martina Ťapáka a Prípad Barnabáš Kos Petra Solana. V sekcii Dokumenty bola uvedená Slávnosť osamelej palmy Marka Škopa a Juraja Johanidesa, venovaná slovenskému režisérovi Elovi Havettovi. Viac informácií o prehliadke i o zastúpení slovenskej kinematografie v jej programe nájdete v tlačovej správe v servise pre médiá a na www.tfl.cz. |
|
V týchto dňoch Slovenský filmový ústav v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov vydal knihu Viktórie Matákovej a Petry Hanákovej venovanú jednému z najvýraznejších tvorcov súčasnej európskej kinematografie Pedrovi Almodóvarovi. Kniha je ďalším pokračovaním série publikácií v edícii Camera obscura, ktoré mapujú filmovú tvorbu kľúčových európskych režisérov (vydaný Kusturica, pripravovaný Wenders). Texty autoriek dopĺňa bohatý fotografický materiál a filmografia autora.
Knihu Pedro Almodóvar si môžete kúpiť za 220,- Sk vo vybraných predajniach, alebo priamo v SFÚ, prípadne objednať na obchodne@sfu.sk.
Podrobné informácie o ďalších publikáciách, VHS a DVD, ktoré vydal SFÚ i možnosti ich zakúpenia nájdete
tu . |
|
Na 40. MFF Karlovy Vary (1.-9.7. 2005) bude mať Slovensko zastúpenie v hlavnej súťaži celovečerných hraných filmov dvomi koprodukčnými titulmi: Slnečný štát (SR-ČR, r. Martin Šulík) a Nepochovaný mŕtvy (HU-SR-PL, r. Márta Mészáros). Novinka Jara Vojteka My zdes bude uvedená v súťaži dokumentárnych filmov. Film Petra Zelenku Príbehy obyčajného šialenstva (ČR-SR-SRN) bude uvedený v sekcii České filmy 2004-2005. Okrem toho bude mať Slovensko zastúpenie v porotách sekcií Na východ od Západu (Viera Langerová) a Fórum nezávislých (Peter Nágel).
|
|
Slovenský filmový ústav v spolupráci s Global Network Distribution v týchto dňoch vydáva na DVD druhý celovečerný animovaný film Viktora Kubala Krvavá pani (1980) o zločine a láske inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej.
DVD má slovenské a anglické menu, je vybavené titulkami v desiatich jazykoch (slovenské, anglické, francúzske, španielske, nemecké, maďarské, české, poľské, talianske, ruské) a bonusmi (dokument Kúzelník Viktor Kubal, rozhovory s tvorcami, fotopríbeh, profily, o remastrovaní).
DVD si môžete kúpiť za 299,- Sk vo vybraných predajniach, alebo priamo v SFÚ, prípadne objednať na obchodne@sfu.sk.
Podrobné informácie o ďalších publikáciách, VHS a DVD, ktoré vydal SFÚ i možnosti ich zakúpenia nájdete tu
|
|
Historicky prvé DVD vydané Slovenským filmovým ústavom s filmom Dušana Hanáka Obrazy starého sveta sa vracia opäť na pulty predajní. Pretože celý náklad bol vypredaný, SFÚ pripravil jeho druhé vydanie, ktoré bolo slávnostne prezentované na stretnutí s režisérom Dušanom Hanákom 16. 6. 2005 v predajni DIVYD na Klobučníckej ulici v Bratislave.
DVD si môžete kúpiť vo vybraných predajniach, alebo priamo v SFÚ, prípadne objednať na obchodne@sfu.sk.
|
|
Od mája prebieha po celom svete Filmový festival Európskej únie, v rámci ktorého majú diváci možnosť vidieť i slovenské filmy. V máji sa v hlavnom meste Juhoafrickej republiky Pretórii a potom i v kinokluboch siete Cinema Noveau v Johannesburgu, Kapskom meste a Durbane premietal film Evy Borušovičovej Vadí nevadí, v Toronte bol uvedený film Anjel milosrdenstva (r. M. Luther) a v Soule Pacho, hybský zbojník (r. M. Ťapák).
V júni boli súčasťou kolekcií európskych filmov i slovenské diela Pásla kone na betóne (r. Š. Uher) - v Bangkoku a thajských mestách Chiang Mai a Phuket a Pôvod sveta (r. K. Kerekesová) a Hana a jej bratia (r. V. Adásek) - v Brazilii (Brazilia).
O ďalších projekciách vás budeme priebežne informovať v rubrike Podujatia so slovenským filmom v zahraničí.
|
|
V týchto dňoch prichádza Slovenský filmový ústav (SFÚ) na knižný trh s Filmovou ročenkou, ktorá súborne mapuje predchádzajúci rok v oblasti kinematografie a audiovízie vo všetkých jej zložkách. Filmová ročenka 2003 vychádza na 500 stranách za 299 Sk.
Edičné oddelenie SFÚ pripravuje v prvom polroku 2005 monografiu Juraja Jakubiska autorov Vlastimila Zusku a Petra Michaloviča, profil Pedra Almodóvara autorskej dvojice Petra Hanáková – Viktória Matáková a Filmové profily I. Renáty Šmatlákovej a Martina Šmatláka. Súbežne sa na vydanie pripravuje aj profil kameramana Stanislava Szomolányiho pri príležitosti jeho januárového jubilea, ktorého autorom a zostavovateľom je Richard Blech.
Podrobné informácie o vydaných publikáciách, VHS a DVD i možnosti ich zakúpenia nájdete tu. |
|
26. januára 2005 sa začína 34. MFF Rotterdam. Po vlaňajšom uvedení Ružových snov (r. D. Hanák) v sekcii filmov s rómskou tematikou ani tento rok na ňom nebude chýbať slovenský film. Režijný debut Kataríny Šulajovej O dve slabiky pozadu, ktorý získal Cenu divákov na 6. MFF Bratislava 2004 bude mať európsku premiéru v nesúťažnej sekcii Cinema of the World: Time & Tide. V Rotterdame sa od vzniku Slovenska hrali napríklad celovečerné filmy Martina Šulíka Všetko čo má rád a Záhrada, Papierové hlavy Dušana Hanáka, či koprodukčný film Ivana Vojnára Lesní chodci.
Tohto roku sa bude v Rotterdame po prvýkrát konať i súťaž krátkometrážnych filmov o TV5 Tiger Cub Awards. Medzi 32 filmami z 23 krajín je i krátky hraný film Matúša Liboviča Noc v hoteli, ktorým absolvoval v roku 2003 magisterské štúdium hranej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Rozhovor s režisérom pre Film.sk nájdete tu. Z krátkometrážnych filmov boli v predchádzajúcich rokoch na festivale uvedené napríklad uvedené Šmyik (1992, r. M. Štrba) a Cesta do raja (1993, r. P. Korec). Festival trvá do 6. februára 2005. |
|
23. november 2004 (UTOROK)
15.30h
Portrét Jána Režňáka (r. Maroš Berák), dok.,15 min
Financoval som Povstanie (r. Alois Ditrich), dok., 90 min
17.30h
Príchod do lyrickej krajiny (r. Marianna Čengel-Solčanská), hraný,12 min
Steblá trávy (r. Jana Slovenská-Szabóová), anim., 8 min
Jesenná (zato) silná láska ( r. Zita Furková), hraný, 80 min
20.00h
Slávnostné otvorenie prehliadky, spojené s poctou režisérovi Jurajovi Herzovi (a vyhlásením slovenských Národných filmových cien Slnko v sieti)
len na pozvánky!
Z ulice (r. Stano Petrov), hraný, 9 min
Pasáž (r. Juraj Herz), hraný, 98 min
24. november 2004 (STREDA)
10.30h
Nepochovaný mŕtvy (r. Marta Mészarosová)– interná projekcia SFTA
len na pozvánky!
14.30h
Čisté srdce (r. Daniela Rusnoková), dok., 11 min
Hrám? Tak to ... Hmmm ... Môžem sa pokúsiť (r. Róbert Šveda), dok., 19 min
H4XOR (Hacker) (r. Samuel Jaško), dok., 26
Kohútik jarabý (r. Marián Tutoky), hraný, 10 min
16.00h
Bezbožná krajina (r. Zuzana Piussi), dok., 34 min
Miluj blížneho svojho (r. Dušan Hudec), dok., 84 min
18.30h
Sladké hry minulého leta (r. Juraj Herz), hraný, 66 min
Zberné surovosti (r. Juraj Herz), hraný, 31 min
20.30h
Tatry mystérium (r. Pavol Barabáš), dok., 11 min
Amazónia vertical (r. Pavol Barabáš), dok. 63 min
25. november 2004 (ŠTVRTOK)
10.30h
Konečná stanica (r. Jiří Chlumský) – interná projekcia SFTA
len na pozvánky!
13.30h
Super Superman (r. Michal Uhrín), anim., 8 min
Deň (r. Jozef Vlk), exp., 22 min
Game (r. Joanna Koźuch), anim., 9 min
LOOP ( r. Milan Balog) – časť koprodukčnej tetralógie V4, dok., 26 min
15.30h
Ja si pamätám (r. Milan Milo), dok., 25 min
Čo nám chýba (r. Tomáš Hučko), dok., 52 min
Menšie zlo (r. Ivan Ostrochovský), dok., 45 min
18.00h
1.35 (r. Milan Balog), dok., 8 min
Spalovač mrtvol (r. Juraj Herz), 95 min
20.30h
Everybody Loves the Sunshine (r. Marianna Čengel-Solčanská), hraný, 5 min
Prirodzená smrť (r. Michal Krajňák), hraný, 29 min
Nič nekrváca večne (r. Matej Hradský), hraný, 75 min
26. november 2004 (PIATOK)
10.30h
O dve slabiky pozadu (r. Katarína Šulajová) – interná projekcia SFTA
len na pozvánky!
15.00h
SEMINÁR SFTA O AKTUÁLNOM STAVE SLOVENSKEJ KINEMATOGRAFIE
18.00h
3 (r. Barbara Slamková), hraný, 8 min.
Supper-man (r. Albert Vlk), hraný, 52 min
Onarckép (r. Mátyás Prikler), hraný, 6 min
Tak dávno som Ti nenapísala (r. Andrea Horečná), hraný, 21 min
Tanečník – tri diely (r. Marta Ferencová, Kristína Hercegová, Marianna Čengel- Solčanská), hraný, 14 min
Noc v hoteli (r. Matúš Libovič), hraný, 9 min
20.30h
Cez hranice (r. P. Lozinsky, J. Gogola, R. Lakatos, Biljana Cakić-Veselić, P. Kerekes), dok., 125 min
Zmena programu vyhradená!
Viac informácií nájdete v tlačovej správe |
|
V dňoch 22.-28.11. 2004 sa v Bratislave uskutoční Týždeň čínskeho filmu. Prehliadku organizujú Slovenský filmový ústav, Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v SR, Štátny úrad pre rozhlas, film a televíziu ČĽR, Ministerstvo zahraničných vecí SR a Ministerstvo kultúry SR. Počas siedmich dní budú mať diváci možnosť vidieť sedem čínskych filmov nakrútených v priebehu posledných rokov, ktoré doteraz neboli na Slovensku uvedené v kinách, televízii ani na žiadnom z festivalov.
Prehliadka sa začne v kine Tatra za účasti delegácie 8 čínskych tvorcov a hercov
Tong Gang – riaditeľ Úradu filmu Štátneho úradu pre rozhlas, film a televíziu (vedúci delegácie)
Jiang Ping – vedúci oddelenia umenia Úradu filmu Štátneho úradu pre rozhlas, film a televíziu
Liu Chun – referent oddelenia medzinárodnej spolupráce Úradu filmu Štátneho úradu pre rozhlas, film a televíziu
Lu Hong shi – asistent riaditeľa Centra programov filmového kanálu Štátneho úradu pre rozhlas, film a televíziu
Song Jiangpo – zástupca riaditeľa Filmového štúdia Chang Chun, ktorý je zároveň režisérom filmu Nádherné obdobie
Ju Xue – predstaviteľka hlavnej úlohy vo filme Nádherné obdobie
Na Renhua - predstaviteľka hlavnej úlohy vo filme Nebeské pastviny
Hou Yong – predstaviteľ hlavnej úlohy vo filme Vyraziť z Amazónie
PROGRAM
Pondelok 22.11.2004
18:00 kino Tatra – Nádherné obdobie – VSTUP LEN NA POZVÁNKY
18:30 FK IC.SK – Zelený čaj
Utorok 23.11.2004
18:30 FK IC.SK – Nádherné obdobie
Streda 24.11.2004
18:30 FK IC.SK – Nebeské pastviny
Štvrtok 25.11.2004
18:30 FK IC.SK – Vyraziť z Amazónie
Piatok 26.11.2004
18:30 FK IC.SK – Horskí poštári
Sobota 27.11.2004
18:30 FK IC.SK – Štipľavá polievka lásky
Nedeľa 28.11.2004
18:30 FK IC.SK – Nikto nesmie chýbať
Filmy budú uvádzané v pôvodnom znení s anglickými titulkami a so slovenským simultánnym prekladom.
Podrobné údaje k jednotlivým filmom nájdete v priloženom bulletine.
|
|
Sprievodným podujatím výstavy
FLASHBACK
Český a slovenský filmový plagát 1959 – 1989,
ktorá v Dvorane MK SR na námestí SNP v Bratislave potrvá do 28. novembra 2004 (viac informácií o nej v tlačovej správe) sú filmové predstavenia v kinosále Slovenskej národnej galérie na Riečnej ul. v Bratislave
15. 10. 2004, 18.00 hod. |
Ja milujem, ty miluješ
SR, 1980, far., 100 min.
r. Dušan Hanák |
22. 10. 2004, 18.00 hod. |
Ľalie poľné
SR, 1972, čb + far., 80 min.
r. Elo Havetta |
29. 10. 2004, 18.00 hod. |
Neha
SR, 1991, far., 104 min.
r. Martin Šulík |
5. 11. 2004, 18.00 hod.. |
Kým sa skončí táto noc
SR, 1965, čb, 91 min.
r. Peter Solan |
Vstup na všetky predstavenia je voľný
Podrobnejšie informácie o uvádzaných filmoch
nájdete na www.sng.sk a www.sfd.sfu.sk
|
|
V stredu 13. októbra 2004 o 11.00 hod. sa v Dvorane Ministerstva kultúry SR na Nám. SNP 33 v Bratislave uskutoční pri príležitosti otvorenia výstavy Flashback: Český a slovenský filmový plagát 1959 – 1989 tlačová konferencia , ktorej hosťami budú - Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ, Pavel Zatloukal, riaditeľ Muzea umění Olomouc, Katarína Bajcurová, generálna riaditeľka SNG, Libor Gronský, majiteľ zbierky plagátov, Michal Soukup, kurátor výstavy za ČR, Ľubica Hustá, kurátorka výstavy za SR.
Výstava, ktorej organizátormi sú Slovenský filmový ústav v Bratislave, Muzeum umění Olomouc a Slovenská národná galéria v Bratislave, sa koná pod záštitou ministra kultúry ČR Pavla Dostála a ministra kultúry SR Rudolfa Chmela v rámci Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti.
Výstava v Dvorane Ministerstva kultúry SR bude otvorená pre verejnosť do 28.11. 2004 denne okrem pondelka v čase od 10.00 do 17.30. Návštevníci budú mať jedinečnú možnosť vidieť takmer 200 filmových plagátov.
|
|
23. septembra 2004 od 15:30 hod. sa pri príležitosti ukončenia prvej etapy prestavby a modernizácie uskutoční slávnostné otvorenie priestorov sídelnej budovy SFÚ za osobnej účasti ministra kultúry SR pána Rudolfa Chmela a autorov projektu rekonštrukcie, architektov Rudolfa Žákovského a Jarmily Žákovskej. |
|
Nástenný filmový kalendár na rok 2005 pod názvom Tak sme začínali II. (filmové začiatky slovenských herečiek), ktorý obsahuje výber 12-tich fotografií slovenských herečiek s dátumom narodenia v rokoch 1921 – 1946 (Mária Prechovská, Mária Kráľovičová, Viera Strnisková, Jela Lukešová, Zdena Gruberová, Eva Krížiková, Elena Zvaríková, Eva Poláková, Oľga Zöllnerová, Emília Vášáryová, Oľga Šalagová a Soňa Valentová) je od septembra 2004 v predaji vo vybraných slovenských kníhkupectvách a SFÚ za 199 Sk. |
|
Celovečerný dokument Petra Kerekesa 66 sezón dostal Cenu za najlepší film v kategórii "View of the world" na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov "Movie Eye - Kinoglaz" v Rusku. Informácie o festivale nájdete na adrese www.MovieEyeFest.com. |
|
V rámci súťažnej prehliadky poľských, českých a slovenských filmov 12. Terlické filmové leto (2.-5. 9. 2004) sa konala retrospektíva režiséra Petra Solana. Boli v nej uvedené celovečerné filmy Boxer a smrť (1962), Kým sa skončí táto noc (1965), Slávny pes (1970), Dialóg 20 – 40 – 60 (1968) a dva krátke filmy - Vianočný dar (1953) a Nemecká (1976).
Slovensko bolo zastúpené v súťaži debutov filmom Zity Furkovej Jesenná (zato) silná láska (2003) a v nesúťažných sekciách boli uvedené i slovenské a koprodukčné filmy Zostane to medzi nami, Kráľ zlodejov,66 sezón a Tak dávno som ti nenapísala....
Podrobnosti o festivale nájdete v tlačovej správe. |
|
Študentský film Milana Baloga 1,35 získal 2. miesto v kategórii experiment na 13. ročníku Nextframe 2004-2005 – putovnom festivale medzinárodných študentských filmov a videofilmov. Informácie o festivale nájdete na adrese http://www.temple.edu/nextframe/winners.html |
|
V októbri by sa mala objaviť na vianočnom trhu hneď sedem nových slovenských DVD: predstavenie Na skle maľované so zostrihom jubilejných repríz ako bonusom, dokument Dušana Rapoša Karel Kryl -Kto som...?, televízny muzikál Neberte nám princeznúdoplnený o komentár Mira Žbirku, Kubo s dvoma poviedkami Jozefa Kronera ako bonusom, Rysavá jalovica doplnená o dokument o J. Kronerovi s názvom Ako ho nepoznáte, záznam divadelného predstavenia Radošinského naivného divadla Človečina a animované večerníčky Pásli ovce valasi.
|
|
V priebehu posledných mesiacov získali slovenské a koprodukčné filmy niekoľko ocenení na zahraničných festivaloch.
Neverné hry (2003, r. Michaela Pavlátová) získal hlavnú cenu Zlatého ledňáčka na 17. ročníku Festivalu českých filmov Finále Plzeň (29.3.-4.4.2004)
Študentský film 1,35 (2003, r. Milan Balog) získal C enu ARTE pre najlepší európsky krátky film na jubilejnom 50. Medzinárodnom festivale krátkometrážnych filmov Oberhausen 2004 (29.4.-4.5. 2004).
Film Mustang (2001) režiséra Pavla Barabáša získal Čestné uznanie prezidenta Hospodárskej komory ČR na prvom ročníku Medzinárodného festivalu odborných filmov TUR Ostrava 2004 (18.-21.5.2004).
|
|
Počas úvodného ceremoniálu 12. MFF Art Film Trenčianske Teplice boli 18.6. 2004 udelené Výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu SR za audiovizuálnu tvorbu roku 2003 Igric.
Štyri prémie získali publikácie a DVD edičného oddelenia SFÚ. V kategórii CD-ROM a DVD získali prémiu Jozef Krajčovič za dramaturgiu a zostavenie DVD nosiča – filmov Jánošík (1921) a Jánošík I.-II. (1962-1963) zo Zbojníckej trilógie a Marko Škop za rozhovory s filmovými tvorcami na DVD nosičoch filmov Zbojnícka trilógia.
V kategórii Teória a kritika Miro Ulman a Peter Ulman za precízne zhromaždenie a spracovanie profilov filmových režisérov v knihe Sprievodca klubovým filmom a Marián Brázda a Martin Kaňuch za redakčnú prípravu záslužného edičného činu - knihy 5 scenárov.
Ocenené DVD a publikácie si môžete zakúpiť v SFÚ - kontakt: M. Kuruczová, +421-2- 5710 1511, obchodne@sfu.sk
|
|
Vo štvrtok 4. marca 2004 sa v Múzeu umenia v Olomouci uskutoční vernisáž výstavy pod názvom Flashback (Český a slovenský filmový plagát 1959 – 1989), ktorú zorganizovali Múzeum umenia Olomouc, Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Galéria Mona Lisa v Olomouci. Potrvá do 9. mája a ponúka viac ako štyristo plagátov od tridsiatich českých a slovenských autorov a predstavuje výberový súbor toho najlepšieho, čo vzniklo v domácej filmovej plagátovej tvorbe od konca 50-tych rokov minulého storočia do novembra 1989. Najstaršiu generáciu tvorcov českého a slovenského filmového plagátu, ktorá debutovala v prvej polovici 60-tych rokov, na výstave zastupujú Rudolf Altrichter , Jiří Balcar, Karel Vaca, Karel Teissig, Zdeněk Palcr, Jan Kubíček, Ever Alexander Půček a Zdeněk Ziegler . Mená Mariána Čunderlíka, Libora Fáry, Zdeňka Kaplana, Karla Machálka, Ivana Štepána a Josefa Vyleťala patria nasledujúcej generácii druhej polovice 60-tych rokov. Výstava reprezentuje aj diela tvorcov, ktorých výrazný nástup zaznamenali až nasledujúce dve desaťročia. Popredných grafikov filmového plagátu z obdobia 70-tych a 80-tych rokov na výstave zastupujú Vratislav Hlavatý, Karel Laštovka, Ján Meisner, Jan Saudek, Antonín Sládek, Milan Veselý, Zdeněk Vlach a Olga Poláčková-Vyleťalová.
Slovenský filmový ústav (SFÚ) zapožičal pre potreby výstavy 66 plagátov, z toho 55 plagátov slovenských filmov a 11 plagátov zahraničných titulov. Sú medzi nimi napríklad plagáty k filmom Juraja Jakubiska Zbehovia a pútnici, Kristove roky, Nevera po slovensky, k filmom Petra Solana Tvár v okne, Prípad Barnabáš Kos, Kým sa skončí táto noc, k filmom Martina Hollého Havrania cesta, Hriech Kataríny Padychovej, k filmom Stanislava Párnického Kára plná bolesti, Južná pošta, ďalej k filmom Námestie svätej Alžbety (r. Vladimír Bahna), Muž, ktorý luže (r. Alain Robbe-Grillet), 322 (r. Dušan Hanák) , Zabudnite na Mozarta (r. Miloslav Luther), Majster kat (r. Paľo Bielik), Sladký čas Kalimagdory (r. Leopold Lahola) a k iným.
Výstavu otvorili Pavel Zatloukal, riaditeľ Múzea umenia Olomouc, Jiří Bartoška, prezident MFF Karlovy Vary, Josef Kroutvor, emeritný kurátor Umelecko-priemyselného múzea v Prahe a Ľubica Hustá, šéfredaktorka časopisu Designum.
|
|
Európsky parlament rozhodol 13. februára 2004 o zvýšení rozpočtu programu MEDIA do roku 2006 o 113 miliónov EUR. Celkový rozpočet programu tak dosiahne výšku 513 miliónov EUR, pričom rozpočet programu MEDIA Plus sa z 350 miliónov EUR zvyšuje na 453,6 milióna EUR, a rozpočet programu MEDIA Training z 50 miliónov EUR na 59,4 milióna EUR.
Slovenským distribútorom sa v roku 2004 podarilo získať už 31 tisíc EUR v rámci výberovej podpory kinodistribúcie programu MEDIA Plus. Finančnú podporu získali tieto distribučné spoločnosti: Asociácia slovenských filmových klubov 3 tisíc EUR na slovinský film Náhradné diely (Rezervni deli, r. D. Kozole, 2003); Continental Film 6 tisíc EUR na nemecký film Good Bye, Lenin! (r. W. Becker, 2002) a 3 tisíc EUR na francúzsky film Drž hubu! (Tais-toi!, r. F. Veber, 2003); a SPI International Czech Republic & Slovakia 5 tisíc EUR na taliansky film Okno naproti (La finestra di fronte, r. F. Ozpetek, 2003), 9 tisíc EUR na francúzsky film Purpurové rieky 2 (Les Rivières Pourpres 2: Les Anges de l´apocalypse, r. O. Dahan, 2004) a 5 tisíc EUR na nórsky film Kamoš (Buddy, r. M. Tyldum, 2003).
Viac informácií na www.mediadesk.sk.
|
|
Režisér Emir Kusturica ako predseda poroty medzinárodného súťažného festivalu jednominútových filmov One Minute Short´s Festival v Amsterdame nominoval na jeho hlavnú cenu v kategórii Inside-out aj Slovenku Zdenku Zvarovú. 21-ročná študentka bola jednou z troch mladých ľudí zo Slovenska, ktorých občianske združenie Truc sphérique zo Žiliny vďaka spolupráci s European Cultural Foundation po prvýkrát vyslalo na takéto tvorivé dielne a hneď sa dostala do nominácie na hlavnú cenu. Už teraz až do jesene majú tvorcovia možnosť posielať svoje „jednominútovky“ do súťaže One Minute Short's Festival pre rok 2004. Svoj film na videokazete môžu posielať profesionáli, aj úplní začiatočníci. Forma nerozhoduje, môže ísť o videoklip, hraný, experimentálny, kreslený film, či počítačovú animáciu. Jediným kritériom je jednominútová dĺžka. Podľa Ineke Bakker, koordinátorky projektu jednominútových filmov, je jednominútový film vtedy dobrý, ak má nápad a dokáže povedať čo najviac s minimom prostriedkov na minimálnej ploche. A nejde ani tak o používanie veľa strihov alebo komplikovaných filmárskych postupov. Organizátori One Minute Short's Festival súťaže robia každoročne vo svete tvorivé dielne pre mladých ľudí, kde sa pod vedením profesionálnych filmárov učia vyrábať krátke filmy. Doteraz sa ich vďaka European Cultural Foundation a Unicef zúčastnili mladí ľudia zo 40-tich krajín Európy, Ázie a Severnej Afriky. Autori sa do súťaže prihlasujú sami, bližšie informácie nájdete na internetovej stránke www.theoneminutes.org. |
|
V roku 2003 sa do distribúcie dostali štyri pôvodné a koprodukčné celovečerné filmy so slovenskou účasťou. Čert vie prečo Romana Vávru, Lesní chodci Ivana Vojnára, Neverné hry Michaely Pavlátovej a jediný majoritne slovenský film Zostane to medzi nami Mira Šindelku. Slávnostnú premiéru mal aj filmový debut Zity Furkovej Jesenná (zato) silná láska . V roku 2004 by to podľa producentov mohlo byť šesť celovečerných slovenských a koprodukčných snímok, aj keď sa pracuje na viacerých projektoch.
|
|
Edičné oddelenie SFÚ vydalo v roku 2003 svoje prvé a hneď veľmi úspešné DVD s filmom Obrazy starého sveta Dušana Hanáka. Aj v decembri vyšlo z dielne SFÚ niekoľko DVD titulov. Na trhu sa objavila zbojnícka trilógia s jánošíkovskou tematikou: Jánošík Jaroslava Siakeľa z roku 1921 a Jánošík I.-II. Paľa Bielika (1962 – 63), Pacho, hybský zbojník (1975) Martina Ťapáka a DVD s animovaným filmom Zbojník Jurko Viktora Kubala. DVD obsahujú okrem filmov aj ohlasy a zaujímavosti z dobovej tlače, profily tvorcov, ocenenia, biografie a filmografie, plagáty k filmom, fotogalériu, dostupné krátke filmy o filme a iné zaujímavé bonusy.
Viac informácií a predaj DVD na obchodnom oddelení SFÚ: +421-2- 5710 1511, p. Kuruczová, e-mail: obchodne@sfu.sk
|
|
2. decembra 2003 bola publikovaná nová Výzva na predkladanie žiadostí o podporu na vývoj projektov, a to jednotlivých i balíkov projektov (pod číslom 86/2003). Jej prvá prezentácia sa uskutočnila ako celoeurópska premiéra práve v Bratislave počas seminára Európske možnosti pre náš film II ., len dva dni po oficiálnom zverejnení.
|
|
Kinematografický fond Rady Európy Eurimages zriadený na podporu európskych filmových koprodukcií zverejnil termíny uzávierok na podávanie žiadostí v roku 2004. Fond podporuje celovečerné filmy určené pre kiná, na ktorých výrobe sa podieľajú minimálne dva členské štáty fondu. Najbližšie uzávierky na podávanie projektov sú 3. mája 2004 . Viac informácií nájdete na www.aic.sk , na domovskej adrese fondu http://www.coe.int/T/E/Cultural_Co-operation/Eurimages/ . |
|
Najväčšia nekomerčná putovná filmová prehliadka Projekt 100 – 2004 už deväť rokov prináša divákom významné diela zo Zlatého fondu svetovej kinematografie, ale aj najnovšie filmy, ktoré zaznamenali úspech na prestížnych medzinárodných filmových festivaloch. Tento rok sa termín prehliadky, ktorá zvyčajne začína v polovici marca posúva. Posledný, desiaty ročník prehliadky pod týmto názvom začne už 1. marca a potrvá do 31. mája 2004 . Projekt 100 tento rok na Slovensko prinesie filmy Annie Hall Woodyho Allena, Fanny a Alexander Ingmara Bergmana, Invázia barbarov Denysa Arcanda, Návrat Andreja Zvjaginceva, Príbeh z Tokia Jasudžira Ozu, Rosemary má dieťatko Romana Polanského, Sladký život Federica Felliniho, Sloní muž Davida Lyncha, Spalovač mŕtvol Juraja Herza a Zúriaci býk Martina Scorseseho. Poslaním prehliadky Projekt 100 je predovšetkým vzdelávanie filmového diváka. Viac informácií nájdete na www.artfilm.cz/projekt-2004 .
|
|
|